Програмист шокира: Ето как софтуерът убива хора
Видеото му предизвика голяма дискусия и много програмисти публикуваха в интернет някои от задачите за писане на софтуер, които са изпълнявали или са им били предлагани, съобщава онлайн изданието BusinessInsider, цитирано от vesti.bg. Голяма популярност придоби публикацията на Бил Сорур, който сподели, че една от първите му задачи е била създаването на уеб сайт за фармацевтична компания. Сорур твърди, че е бил прилъган да помогне на компанията да заобиколи законите за рекламиране на определени лекарства.
В последствие е разбрал, че лекарството, за което това е било направено, е пораждало депресия и поне една млада жена се е самоубила докато го е приемала. Дори и неговата сестра е започнала да приема лекарството, но той я е предупредил навреме. Сорур споделя, че вече няколко десетилетия по-късно още изпитва угризения.
"Ние убиваме хора. Не сме влезли в този бизнес, за да убиваме хора, а то ще става още по-зле", коментира Робърт Мартин във видеото си. Според него отговорността на софтуерните инженери става все по-голяма и много от тях още дори не го осъзнават. Той дава за пример реакцията на изпълнителния директор на Volkswagen America Майкъл Хорн по повод скандала с вредните емисии на автомобилите на компанията. Първоначално Хорн обвини софтуерните инженери на компанията за проблема, като обяви, че те сами решили да изкривят данните без причина. Прокуратурата обаче не прие това и обяви, че решението е взето от най-високо ниво в компанията, а Хорн се опитва да го прикрие
Според Мартин обаче това не оневинява и програмистите. "Все пак някой е написал код, който мами. Дали е знаел? Според мен вероятно е знаел", коментира той. Видеото на Мартин и публикацията на Сорур накараха и други програмисти да споделят свои сходни тайни. Повечето софтуерни инженери обаче запазват имената си в тайна.
Един от тях споделя, че е бил назначен да напише софтуер за радио устройство. Въпросният софтуер обаче е трябвало да използва честотите, които са резервирани за спешните служби. Използването на тези честоти за други цели е незаконно, макар и да е по-бързо. Въпросният програмист е отказал, но твърди, че винаги се намира някой, за когото нещо подобно няма да е проблем.
Друг инженер споделя, че му е било поръчано да промени финансовите данни в резервен архив на компания и след това да направи нов годишен отчет с променените данни. Той е отказал, както и неговият директен шеф. Въпросният клиент пък бил арестуван за данъчни измами две години по-късно.
Трети инженер разкрива, че е трябвало да направи хазартна игра за деца, която да е маскирана като стратегия за събиране на ресурси. Вместо това той е напуснал.
Общото в историите е, че обикновено компаниите след това намират други хора, които да свършат работата. Според Мартин програмистите трябва да имат по-голяма отговорност пред самите себе си и да могат да се самоуправляват. В противен случай е неизбежно да се случи голям катаклизъм, който ще нанесе големи вреди и след това политиците и регулаторите ще се намесят и ще въведат много по-строги ограничения. Според Мартин е важно компаниите да обучават програмистите си не само на нови умения, но и на етика преди да е твърде късно. Добави Коментар