Парламентът одобри нова спогодба с Турция, но Бургас "гори" заради геноцида
Народното събрание ратифицира Меморандум за изпълнение на Програма за трансгранично сътрудничество с Турция за периода 2014 – 2020 г. по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ.
Това обаче предизвика известен отпор от някои народни представители. Първо Велизар Енчев припомни, че по предходни трансгранични проекти Турция е прекратила сътрудничеството си с общините Бургас, Хасково и Ямбол. Причината е, че там общинските съвети са гласували признаване на арменския геноцид. Впоследствие Ямбол дори отменила декларацията си за геноцида под турски натиск.
Парламентът въпреки това днес одобри ратификацията на първо четене с 93 гласа „за”, 8 „против” и 1 „въздържал се”. Тогава в процедура по отрицателен вот стана депутатът от Патриотичния фронт (ВМРО) Юлиан Ангелов, който заяви, че депутатите от ПФ са гласували против ратификацията. Той обясни, че Турция не трябва да бъде приемана в Европейския съюз и че това винаги е било тяхно становище.
Ангелов нападна турския президент Реджеп Тайип Ердоган, тъй като той се изявявал като диктатор и султан. Според българския депутат съседната държава не отговаря на европейските ценности, защото там се отнемат човешки права, а медиите не са свободни.
Въпреки съпротивата Александър Ненков от ГЕРБ предложи ратификацията да бъде гласувана експресно и на второ четене. Това бе одобрено от парламента и в крайна сметка с 83 гласа „за” и 9 „против” тя бе окончателно приета.
Бургаският депутат от БСП Атанас Зафиров на няколко пъти също е поставял въпроса с трансграничното сътрудничество с Турция по време на парламентарен контрол. Той настоява българското правителство да вземе мерки срещу турския натиск за отмяна на декларациите за арменския геноцид в засегнатите български общини. Според Зафиров казусът трябва да бъде поставен на обсъждане и пред европейските институции.
3
Коментара по темата
3.
до 2
10.09.2016 17:18:55
Местната власт е независима само на хартия. Всички общински съветници и кметове са партийни кадри. Всички те изпълняват нареждания. Разликата е, че със сегашният закон, нарежданията не се документират и това прави прилагането на обществен контрол по-трудно.
2.
ХА?!
09.09.2016 14:59:26
Местната власт в България е независима и има закон за местното самоуправление-откъде накъде чужда държава ще санкционира решения на местната власт ,независимо дали е Турция или САЩ или Русия.... и ние си мълчим?!
1.
ax
09.09.2016 11:55:44
гръмна ми бушона.....