Елате в Руен - чудният край, сгушил се в обятията на пет планини (ВИДЕО)
Ключови думи:
организация за управление на туристическия район, министерство на туризма, район южно черноморие, флагман.бг, медиен партньор, живко табаков, съветник, николина ангелкова, министър на туризма, община руен, забележителности
Флагман.бг Ви представя най-красивите и спиращи дъха места в община Руен, които всеки трябва да посети. Това е поредната община, която се включи в съвместната ни инициатива с Организацията за управление на туристическия район „Южно Черноморие”.
Община Руен е разположена на територията на Бургаска област в Югоизточния район. Съставена е от 39 населени места, включително и общинския център с. Руен. Повечето населени места са разположени край Айтоския проход, пресичащ Стара планина по поречието на река Луда Камчия и р. Хаджийска. Ако сте любители на селския туризъм или запалени планинари, тук е Вашето място.
С обединяването на общините в региона в район „Южно Черноморие” на Организацията за управление на туристическия район в Община Руен би се постигнало по-разумно използване на природните и туристическите ресурси за развитие на селския туризъм. Ще се има възможност за целогодишно използване на създадената материално-техническа база, а не само през активния летен сезон. С обединението на общините в региона ще се допринесе за нарастване на броя на туристите и повишаване удовлетвореността и подобряване информираността на туристите, развитието на междуселищната пътна мрежа, безработицата ще намалее, тъй като ще се създадат нови работни места.
Територията на общината изцяло попада в пределите на Източна Стара планина, като преобладаващият релеф е предимно хълмист и ниско планински. В пределите на общината се включват части от пет съставни планини на Източна Стара планина. Северозападната част е заета от югоизточните склонове на Върбишка планина, като тук северозападно от село Люляково се издига най-високата точка на общината връх Ръкойка (725 m).
Южно от долината на река Луда Камчия в югозападната част на общината се простират крайните североизточни склонове на Карнобатска планина с максимална височина от 646 m югоизточно от село Скалак. Североизточната четвъртина е заета от най-западните части на Камчийска планина с връх Каменяк (627 m) южно от село Каменяк и Еминска планина с връх Мандрабаир (621 m) южно от село Снягово. Най-югоизточната част на общината е заета от североизточните склонове на Айтоска планина с най-висока точка връх Голяма Кокарджа (404 m), разположен източно от Айтоския проход.
Между Еминска планина на север и Айтоска планина на юг се простира широката и плоска долина на горното течение на Хаджийска река, като тук в нейното корито се намира и най-ниската точка на общината – 60 m н.в. Средната надморска височина е 302 m.
Цялата община попада в Черноморския водосборен басейн. Най-голямата река в общината е Луда Камчия, която протича на протежение от 39 km от югозапад на североизток. Реката навлиза в общината южно от гара Люляково и до село Дъскотна тече в широка долина с по-стръмни десни и полегати леви брегове. След Дъскотна реката протича през лудокамчийския пролом, който завършва северно от село Добромир с „опашката“ на язовир Цонево. Основните ѝ притоци са десни: Голяма река, вливаща се югозападно от село Дъскотна, Балабандере, вливаща се в язовир Цонево югозападно от село Добромир и най-горното течение на река Елешница, вливаща се в Камчия на територията на Област Варна.
Югоизточната част на общината попада във водосборния басейн на Хаджийска река, която води началото си от Еминска планина, североизточно от общинския център село Руен. Тук тя протича с горното си течение в широка и плоска долина, заето от обработваеми земи.
освен от по-горе споменатите реки водните ресурси на общината се формират и от 15 микроязовира и водоема с местно значение, които представляват ресурс за развитие на поливно земеделие и възстановяване на хидромелиоративната система. Общината се намира в район с продължителни летни засушавания, които водят до изчерпване на подпочвените водни запаси.
Климатът е умереноконтинентален с преобладаващо черноморско влияние в източната част на общината. Средните годишни температури варират от 8°C във високопланинските части до 11°C по долината на река Луда Камчия. Средната температура през месец януари е около 1°C, а през месец юли – 24 – 26°C. Зимата е сравнително мека поради близостта до морето, пролетта – хладна, лятото е горещо с голям брой слънчеви дни, а есента е продължителна и топла.
Скално геоморфоложко образувание, наподобяващо антропографски “глава на професор” в местността „Затворения камък” в землището на с. Добромир. Надморска височина 250 м, площ 5,0 ха. Обявено за природен паметник – Заповед №2109/20.12.1984г. на Комитета за опазване на природната среда за съхраняване на скалния феномен и естествената горска среда.
Скално образувание, наподобяващо свинска глава, формирано в местността „Затворения камък” в землището на с. Добромир. Надморска височина – 250 м., площ 0,5 ха. Обявено за природен паметник – заповед №1427/13.05.1974г. на Министерството на горите и опазване на природната среда, в Държавен горски фонд (ДВ,бр.44 от 1974 г.).
Скално образувание, наподобяващо формата на костенурка в местността „Затворения камък” в землището на с. Снежа при надморска височина – 250 м., площ 1,0 ха. Обявено за природен паметник – заповед №1427/13.05.1974г. на Министерството на горите и опазване на природната среда, държавен горски фонд (ДВ, бр. 44 от 1974 г.).