В УМБАЛ „Дева Мария” отстраниха тумор със сложна операция
Ключови думи:
умбал дева мария, бургас, тумор, сложна операция, интервенция, онкологично заболяване, флагман
Хирургичният екип на УМБАЛ „Дева Мария” е високо квалифициран, рутиниран в извършването на рискови и изключително сложни коремни операции, включително чернодробни, панкреасни, стомашни и дебелочревни, като се покрива оперативното лечение на всични онкологични заболявания в коремната кухина. Хирурзите са с дългогодишен опит в лечението на онкологичните и неонкологични заболявания на черния дроб и панкреаса.Поредният упешно изписан пациент след изключително голяма и сложна операция е 67-годишният Димо Димов от сунгурларското село Подвис.
„Проблемите ги имах от година, но все пробвах с лекарства – минаваше ми ден за ден. Като ме заболи, вземах хапче, след две-три седмици пак. Докато не изпаднах в криза в къщи, със страшни болки”, обяснява Димо.
След силния пристъп той постъпва в Хирургичното отделение на УМБАЛ „Дева Мария”, където уточняват диагнозата му – тумор на панкреаса.
„В неговия случай се касае за рядката форма интрадуктална папиларна муцинозна неоплазия”, уточнява хирургът д-р Йонко Георгиев.
„Когато премина кризата, лекарите ми обясниха всички рискове от операцията, но аз им казах, че връщане назад няма”, допълва болният.
Пациентът претърпява изключително сложната операция, известна като операция на Уипъл. Тази интервенция се смята за най-сложната в коремната хирургия, като досега пациентите трябваше да пътуват до специализирана клиника в София за извършването й. По статистически данни, смъртността е близо 5 %, а честотата на усложненията достига 60 %.
„Операцията включва изключително сложно отстраняване на част от панкреаса, дванадесетопръстника, както и жлъчните пътища извън черния дроб. Всички тези органи са разположени много надълбоко в организма и са заобиколени от големи и важни кръвоносни съдове, като всяка грешка може да е фатална. Следващият, не по-малко сложен, етап от операцията представлява съединяване на панкреаса, жлъчните канали и стомаха с тънкото черво на пациента”, разяснява д-р Георгиев, който извършва операцията с ръководителя на екипа д-р Анатоли Карашмалъков, дългогодишен университетски преподавател.
Операцията протича рутинно, Димо е изписан без никакви усложнения.
„Това е хирургия, която изисква топ ниво на квалификация на екипа, в отлична колаборация с останалите звена - реанимация, образна диагностика, кардиология, за да могат да бъдат посрещнати всички евентуални усложнения и да бъдат третирани адекватно”, коментира началникът на Отделението по хирургия д-р Карашмалъков.
Въпреки високо рисковите операции от този тип, които ежедневно извършва, екипът може да се похвали с нулева следоперативна смъртност.