Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Днешните родители са от „изпуснатото поколение”, констатират учителите

Първокласниците намаляват, прекъсналите училище се увеличават
Ключови думи:

51% от децата в българските училища и детски градини са от непълни семейства, 12% се отглеждат от баби и дядовци, защото родителите им са на гурбет в чужбина, а 28% от децата са с ромски произход и изобщо не посещават училище.

Тези данни представи председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ – Янка Такева по време на конференция на тема: „Възпитание в българското училище, изграждане на морални ценности и национална идентичност чрез религиозно образование”.

Такева посочи, че днес родители са родените след 90-та година, които, по думите й, са част от едно „изпуснато поколение”.

Тя изтъкна, че българските учители са изключително подготвени, квалифицирани и мотивирани за работа, като опроверга една от „мантрите” в българското общество, че професията като цяло застарява.
„Българският учител е на четвърто място по възрастова структура. Учителите в другите 174 страни, участвали в изследване, са по-възрастни. Българският учител е на възраст от 49 до 55 години.

„Ако някой от вас смята, че това е висока възраст, при тази продължителност на живота и при увеличаването на възрастта за пенсия, е негово право”, изтъкна Такева.
Като част от професионалните компетенции и умения, които притежава българският учител, Такева изтъкна възпитателната функция.

Председателят на СБУ посочи, че в държавните образователни стандарти и при извършването на методически проверки на учителите липсва възпитанието като елемент от общообразователната подготовка на ученика.
По думите й думата "възпитание" се среща два пъти в новия закон за средното образование.

Въпреки това българският учител никога не е прекратявал своята възпитателна функция, категорична бе Такева, тъй като образователните и възпитателните функции не могат да бъдат разделени в педагогическия процес.

Оказва се, че никой не отчита, какви възпитателни задачи в урочната единица са постигнати от учителя.

Според Янка Такева трябва да се работи много и с родителите, които искат децата им да са успешни млади хора. По думите й не можеш да си успешен, ако нямаш нравственото, религиозното, естетическото възпитание.

В тази връзка Синдикатът на българските учители с благословията на патриарх Неофит е подготвил досега 800 учители, които да преподават религия в училище. От 15-ти септември 2016 г. в религиозното образование включваме училищните настоятелства и обществените съвети, така както е по новия закон, обясни тя. /news.bg
1
Коментара по темата
1.
Bs
20.04.2016 01:44:49
Osem pati dumata vazpitanie..v statiq ot 30 dummi
  Добави Коментар
Днес могат да почерпят дамите с имена... Аксения, Аксиния, Ксения и Oкcaнa Виктор от „Биг Брадър“ се жени, но не за Беба Бургаският мачо изненада всички, като замени бившата си съквартирантка със звезда от "Хелс Китчън"
Зимната разходка може да е извънредно опасна Изненадваща ситуация в САЩ Спа с 1000 мъже, но иначе е... "Тиха, сякаш срамежлива..." 
Откриха изложба с древни находки, вицепрезидентът във възторг Плодовете на вашия труд са нова голяма доза самочувствие, че сме велик народ, каза Илияна Йотова на археолозите Силно замърсяване на водата в... Италия
Разтърси мрежата Диона със скандални думи Чудна зимна супа Вкусна и полезна
Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада
Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка