Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

The Economist: Ирина Бокова е с най-сериозни шансове да оглави ООН, а това е шанс и за България

Ирина Бокова има огромни шансове да заеме поста Генерален секретар на ООН, а това е и огромен шанс за България
Ключови думи: ирина бокова, генерален секретар оон


Днес в централата на ООН в Ню Йорк започват първите в историята неофициални изслушвания на осем кандидати за поста генерален секретар на ООН. Така световната организация отговаря на призивите за прозрачност при избора на новия й ръководител, който досега бе избиран при закрити врата от петте постоянни членове на Съвета за сигурност. В края на краищата, разбира се, и този път последната дума ще имат пак тези пет страни.

Сред кандидатите е и Ирина Бокова, която в момента  е втори мандат генерален директор на ЮНЕСКО.  Тя ще говори втора – след външния министър на Черна гора Игор Лукшич. Трети е бившият португалски премиер Антониу Гутериш, който до миналата година беше върховен комисар на ООН за бежанците.

През януари една от най-авторитетните медии в Европа - The Economist – публикува задълбочен анализ на надпреварата за поста Генерален секретар на ООН и за огромните шансове, които има българката Ирина Бокова да го заеме. Така за първи път в своята история България получава шанса неин сънародник да застане начело на една от най-влиятелните световни организации.

„Във времето, когато начело на ООН бяха Бутрос Бутрос-Гали и Хавиер Перес де Куеляр, един британски комик се пошегува, че основното изискване да станеш генерален секретар на ООН е да имаш дълго и трудно за произнася име. Сега е ред на Източна Европа да излъчи новия генерален секретар, а този район изобилства с бляскаво трудни имена. Това кара мнозина да мислят, че правилото ще бъде продължено. А може би няма да бъде", започва с шега статията в The Economist, а авторът й пояснява, че името на Ирина Бокова се произнася горе-долу така, както се изписква на английски.

В анализа се отбелязва, че Генералният секретар на ООН се избира от Съвета за сигурност, което означава, че Русия и Америка, като постоянни членове, имат голяма тежест при вземането на решения. „От страна на САЩ е упражнен голям натиск за първи път начело на ООН да застане жена.  Надпреварата ще бъде мръсна - кандидатите заедно с техните съюзници ще водят тиха кампания един срещу друг, а някои са обещали, че ще извадят на бял свят доказателства за корупция на своите съперници.“

„Ирина Бокова се радва на американската подкрепа, макар че си спечели и врагове заради лобирането Вашингтон да приеме Палестина за член на ЮНЕСКО през 2011 г.  Сега тя се приема като предпочитан кандидат на Русия“, пише в материала.
Авторът на статията смята, че останалите кандидати за поста са от второ ниво и имат своите проблеми.

„Генералният секретар на ООН не може да налага законодателно вето, да изпраща войски в битка, или да издава изпълнителни заповеди. Но той понякога може да определя дневния ред или да посредничи в преговорите между враждуващи страни. Така че за малките държави, които се стремят поне за някакъв период от време да имат свое влияние в глобалната политика, избирането на техен сънародник за Генерален секретар на ООН е престижната награда и огромен шанс. Вторият мандат на Бан Ки Мун приключва през 2017 г. и битката кой да го наследи вече е в ход“, се казва в анализа.
2
Коментара по темата
2.
jeko
13.04.2016 09:08:05
И нас какво ни топли тази новина
1.
top
12.04.2016 12:49:00
ДС е номер ЕДНО
  Добави Коментар
Мъж от село Оризаре кара мъртво пиян За щастие не се стигна до инцидент Отличник е в... Масажите
Млада жена от Бургаско реши да краде, полицията я сгащи Престъплението стана в Поморие Депутатите обсъждат вота на недоверие Гласуването ще е към края на традиционната работна седмица
Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова