Зам.-министър Станков: Ще търсим нов концесионер, ако мина „Черно море“ има запаси
„Изненадан съм от решението на концесионера (офшорна компания, близка до бизнесмена Христо Ковачки, б.а.) да обяви прекратяването на дейността. Оттук нататък има два аспекта – социалният и техническият. От гледна точка на техническия – една консервация или ликвидация на този рудник е доста дълъг процес. Това означава, че ще има постоянен персонал, които ще обслужва мината, защото работата е доста тежка в един рудник, дори когато е затворен. А що се отнася до социалната част, ще говорим с колегите от Министерството на труда и социалната политика да предложат проекти за преквалификация, за да намалил социалния ефект от освобождаването на толкова много хора“, обясни Жечо Станков.
Той бе категоричен, че Министерството на енергетиката много внимателно е следяло целия процес и винаги, когато е привеждало пари на Топлофикация Сливен, която изкупуваше почти цялото количество въглища от мината, е настоявало средствата да отиват първо за заплати на миньорите. „Мога категорично да заявя, че към днешна дата няма падеж на плащанията ни към Топлофикация Сливен от НЕК“, категоричен бе Станков.
Действията на концесионера, прекратил работата на мината били законови, подчерта зам.-министърът на енергетиката, но уточни, че ако се стигне до затваряне на мината, ще изискат от компанията план за ликвидация и консервация, който ще е за сметка на концесионера.
Зам.-министърът на енергетиката не се ангажира с конкретно мнение дали може да се открие нов инвеститор, който да спаси работното място над 300 миньори.
„Имаме готовност да стартираме процедурата веднага, но все пак трябва да видим какви остатъчни количества има в мината“, каза още Станков.
Припомняме, че над 300 работници бяха освободени без предизвестие. Концесионерът на мината се мотивира, че няма пазар за суровината, а и тя е нискокалорична, което обезмисля добива й.
Основният мотив обаче може и да е друг, коментираха пред Флагман.бг експерти. През миналата година се отрязаха привилегиите за топлофикациите, които произвеждаха ток с остатъчните количества.
До 2015 година той се изкупуваше на високи стойности от НЕК, което създаваше дисбаланс в системата. Топлофикациите пък печелеха повече от продажбата на електроенергия, отколкото от основната си дейност.
3
Коментара по темата
3.
Недоволен
13.04.2016 09:05:20
Какво му давате поле за изява на това татино синче? Кръгла 0...заради такива недоказани кадри на министерски постове сме в това положение, БЪЛГАРИ!
2.
Христо Ковачки
11.04.2016 22:30:45
Аз получих детски мини от БСП и топлофикационни дружества, които успешно затриваме, аз съм червен олигарх който заслужава да не излезе от затвора! Като галеник на партията успях да си издействам и десетки лобиски текстове в закона за енергетиката! Кой като мен!
1.
KML
11.04.2016 15:47:23
Бизнеса с копаенето на въглища е в страхотна криза. По целия свят масово фалират въгледодобивни компании. Към момента пазарната капитализация на сектора е намяла от близо 70 млд.долара на около 4 млд.
Така че Жечо може и да има добри намерения, но инвеститор за тоя бранш едва ли ще се намери. По добре министерството да насочи усилията си да помогне на тия хора да си намерят подходяща работа.
Така че Жечо може и да има добри намерения, но инвеститор за тоя бранш едва ли ще се намери. По добре министерството да насочи усилията си да помогне на тия хора да си намерят подходяща работа.