Разрухата в Морското училище край Созопол
На 5 април 1925 г. на остров Св. Кирик, отстоящ само на 250 м от град Созопол, започва строителството на сграда, която в следващите няколко години ще изпълнява ролята на рибарско училище и задълго ще обвърже съдбата на острова с тази на българските моряци.
Решението за създаването на подобно учебно заведение е взето от Народното събрание една година по-рано – през 1924 г. Официалната цел е на това място да се обучават специалисти, които да спомогнат за модернизацията на риболова в Черно море, но под този благовиден претекст се крие още нещо.
Първата копка е направена по време на тържествена церемония, на която присъстват голям брой официални лица, между които и Цар Борис III. Той пристига на борда на миноносеца “Дръзки” и произнася празнична реч.
През 1927 г. е завършен друг важен етап от изграждането на инфраструктурата за рибарското училище -между остров Св. Кирик и созополския бряг е изграден вълнолом, който и днес играе ролята на сухопътна връзка между двете места.
Всичко започва добре, но ето че само след 2 години работа над красивата бяла сграда на остров Св. Кирик се спускат тъмни облаци. Натиск, оказан от страна на тогавашните медии, според които, поради недостатъчния рибен ресурс в Черно море, школото трябва да бъде закрито или преустроено, става причина през 1932 г. правителството да вземе решение за неговото затваряне. Две години по-късно – на 22 март 1934 г. – са проведени изпитите на последния рибарски випуск, а на 1 април същата година Царското рибарско училище в Созопол прекратява съществуването си.
Годините около Втората световна война ознаменуват нов период в историята на остров Св. Кирик, превръщайки го във военна зона, закрита за цивилни лица. Статут, който той ще запази чак до 2005 г.
Следвоенните времена ще снабдят Българския военноморски флот и созополското поделение с разнообразна, модерна за времето си, техника, внесена главно от “братския съветски съюз”. В началото на 60-те години в Созопол са разсредоточени два проекта ракетни катери, пристигнали от Варна, а успоредно с това е създадено и кораборемонтно подразделение, което да обезпечава изправността на наличните бойни съдове.
След две години самота през 2007 г. остров Св. Кирик е предаден за стопанисване на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а от 2010 г. Министерството на културата, с чиято любезна помощ бе създаден този материал, придобива сградата на бившето Рибарско училище с намерението да я превърне в музей.
Макар да съществуват планове малкото парченце земя срещу Созопол отново да бъде върнато към живот, бъдещето му все още е неясно. През това време, зад строго охраняваното КПП до вълнолома, освен археолозите и призраците от миналото, от време на време ще се промъква и по някой и друг урбекс почитател, който да запечата с фотоапарата си постапокалиптичната атмосфера на това изпълнено с история място…
8
Коментара по темата
8.
гост
05.04.2016 09:38:39
Май бъдещето на това място е вече ясно ,опипва се почвата за общественото мнение и скоро ще разберете какъв комплекс ще изникне там.
7.
кво
05.04.2016 09:00:28
Става с тоя браконер
6.
Петров
05.04.2016 08:50:46
Всяка круша си има и опашка.Това е лицето по точно задника на ГЕРБ.Партия създадена от ченгета и мутри с една цел да ограби България.Затова и Рейзи е любимият избранник на Борисов и Цветанов.Няма по западнал град по Черноморието от Созопол.Това че уж се правят пречиствателни станции и стадиони е с цел источване на пари с който Рейзи си плаща данък спокойствие на Борисов чрез Цветанов.
5.
бивш матрос от база созопол
05.04.2016 08:48:05
жалко е тази красива сграда да бъде изоставена а времето и природата няма да я пожалят, служил съм в тази база и съм се възхищавал колко красива е тази сграда, дано власт имащите спрат да мислят за офшорките си а да помислят, че трябва и на културното наследство да се обърне внимание ... а дано ама на дали
4.
Рейзи-то
05.04.2016 08:27:29
Що не ме оставите да си бера гъбите с пушката? Онзи ден отстрелях три сърнели, два пачи крак-а и четири манатарки. Още ги разфасоваме с колегите "гъбари"!
3.
Петър
05.04.2016 07:37:54
Е как така паметник на културата и същевременно съществуваща военна база! А сега ще го превърнете в музей?
2.
69
05.04.2016 07:36:38
Скоро целия Созопол ще заприлича на това. Останаха само възрастни хора. Младите избягаха, а кмета Рейзи иска да развива целогодишен туризъм ???? Ха сега де !!!
На какво, какво ще предложи на "потенциалните туристи" сугурно ловна призраци в бившето поделение и бабешка седянка с бабите от гръцкото и тракийското дружество ?
Кмете не ставай смешен, а върни младите и си оправи града, че от твоето управление с всяка изминала година запада и запада.
Погледни колегите си от Поморие и Приморско колко тръгнаха напред, а ти се радваш на минала слава и трупаш пари само в собствения си джоб....
На какво, какво ще предложи на "потенциалните туристи" сугурно ловна призраци в бившето поделение и бабешка седянка с бабите от гръцкото и тракийското дружество ?
Кмете не ставай смешен, а върни младите и си оправи града, че от твоето управление с всяка изминала година запада и запада.
Погледни колегите си от Поморие и Приморско колко тръгнаха напред, а ти се радваш на минала слава и трупаш пари само в собствения си джоб....
1.
Панамчо
05.04.2016 07:35:50
Едно от имената в списъка на „Панамските офшорки“ е на созополския кмет Панайот Рейзи.