Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Разрухата в Морското училище край Созопол

Макар да съществуват планове малкото парченце земя срещу Созопол отново да бъде върнато към живот, бъдещето му все още е неясно
Ключови думи: созопол, остров свети кирик, училище, военно поделение

На 5 април 1925 г. на остров Св. Кирик, отстоящ само на 250 м от град Созопол, започва строителството на сграда, която в следващите няколко години ще изпълнява ролята на рибарско училище и задълго ще обвърже съдбата на острова с тази на българските моряци.

Решението за създаването на подобно учебно заведение е взето от Народното събрание една година по-рано – през 1924 г. Официалната цел е на това място да се обучават специалисти, които да спомогнат за модернизацията на риболова в Черно море, но под този благовиден претекст се крие още нещо.
Ощетена от клаузите на Ньойския договор, ознаменувал за страната ни края на Първата световна война, България няма право да поддържа модерни армия и флот. Ето защо в създаването на рибарското училище тогавашното правителство вижда възможност да продължи обучаването на наши младежи в изкуството на морското дело.

Първата копка е направена по време на тържествена церемония, на която присъстват голям брой официални лица, между които и Цар Борис III. Той пристига на борда на миноносеца “Дръзки” и произнася празнична реч.
Строителството продължава няколко години, а още в началото става ясно, че малкото островче е било използвано от най-дълбока древност. Заети с изкопни дейности работници се натъкват на зидове и каменна настилка от късноантична сграда. Впоследствие се разбира, че те са част от старинен храм на бог Аполон, издигнат тук, за да защитава населението на някогашната Аполония.

През 1927 г. е завършен друг важен етап от изграждането на инфраструктурата за рибарското училище -между остров Св. Кирик и созополския бряг е изграден вълнолом, който и днес играе ролята на сухопътна връзка между двете места.
Строителните дейности приключват през 1929 г. и година по-късно, на 3 октомври 1930 г., проектираната от архитект С. Николов сграда официално отваря врати за първите си възпитаници. Обучението е безплатно, а продължителността му е 3 години. На всички учащи се е осигурен пълен пансион, като след първата година те получават и възнаграждение, формирано от количествата уловена и продадена риба.

Всичко започва добре, но ето че само след 2 години работа над красивата бяла сграда на остров Св. Кирик се спускат тъмни облаци. Натиск, оказан от страна на тогавашните медии, според които, поради недостатъчния рибен ресурс в Черно море, школото трябва да бъде закрито или преустроено, става причина през 1932 г. правителството да вземе решение за неговото затваряне.  Две години по-късно – на 22 март 1934 г. – са проведени изпитите на последния рибарски випуск, а на 1 април същата година Царското рибарско училище в Созопол прекратява съществуването си.
Веднага след като са сдадени от ръководството, опразнените сгради и помещения са заети от представителите на друго учебно заведение. Това е преместеното от Варна Морско училище, което ще функционира край Созопол до средата на 1940 г., когато отново се връща в Морската столица.

Годините около Втората световна война ознаменуват нов период в историята на остров Св. Кирик, превръщайки го във военна зона, закрита за цивилни лица. Статут, който той ще запази чак до 2005 г.
Едни от първите милитаризирани “квартиранти” на Св. Кирик е личният състав на Българския беломорски флот, който веднага след деветосептемврийския преврат е предислоциран край бреговете на Созопол от базите си в Кавала и Дедеагач. През следващите години новосформираната военноморска база ще търпи бурно развитие, сградата на училището ще се превърне в щаб, а тихите води на пирса ще служат за убежище на плавателните съдове от различни военни формирования.

Следвоенните времена ще снабдят Българския военноморски флот и созополското поделение с разнообразна, модерна за времето си, техника, внесена главно от “братския съветски съюз”. В началото на 60-те години в Созопол са разсредоточени два проекта ракетни катери, пристигнали от Варна, а успоредно с това е създадено и кораборемонтно подразделение, което да обезпечава изправността на наличните бойни съдове.
Намиращата се в акваторията на Созопол бойна техника служи за основание на 29 септември 1970 г. да бъде създадено ново флотско съединение, наречено „Бригада ракетни и торпедни катери“, съставено от два корабни дивизиона. През 1989 г. формированието приема на въоръжение корветата “Мълния”, която ще се превърне в негов флагман. Успоредно с това, в началото на 90-те години торпедните катери са извадени от бойния състав и то е преименувано на „Бригада леки сили“.
С това име бригадата ще продължи да съществува чак до 2005 г., когато е взето решението да бъде разформирована. На 28 май 2005 г. на тържествена церемония созополските военни моряци се прощават с бойното си знаме, а всичките 38 построени до този момент сгради на територията на остров Св. Кирик внезапно опустяват…

След две години самота през 2007 г. остров Св. Кирик е предаден за стопанисване на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а от 2010 г. Министерството на културата, с чиято любезна помощ бе създаден този материал, придобива сградата на бившето Рибарско училище с намерението да я превърне в музей.
Остров Св. Кирик е обявен за паметник на културата през 1965 г., заради многобройните археологически находки, скрити под него. От няколко години на територията му се извършват и разкопки, като някои от разкритите до този момент обекти са два антични храма и една средновековна църква, част от някогашен манастирски комплекс.

Макар да съществуват планове малкото парченце земя срещу Созопол отново да бъде върнато към живот, бъдещето му все още е неясно. През това време, зад строго охраняваното КПП до вълнолома, освен археолозите и призраците от миналото, от време на време ще се промъква и по някой и друг урбекс почитател, който да запечата с фотоапарата си постапокалиптичната атмосфера на това изпълнено с история място…
8
Коментара по темата
8.
гост
05.04.2016 09:38:39
Май бъдещето на това място е вече ясно ,опипва се почвата за общественото мнение и скоро ще разберете какъв комплекс ще изникне там.
7.
кво
05.04.2016 09:00:28
Става с тоя браконер
6.
Петров
05.04.2016 08:50:46
Всяка круша си има и опашка.Това е лицето по точно задника на ГЕРБ.Партия създадена от ченгета и мутри с една цел да ограби България.Затова и Рейзи е любимият избранник на Борисов и Цветанов.Няма по западнал град по Черноморието от Созопол.Това че уж се правят пречиствателни станции и стадиони е с цел источване на пари с който Рейзи си плаща данък спокойствие на Борисов чрез Цветанов.
5.
бивш матрос от база созопол
05.04.2016 08:48:05
жалко е тази красива сграда да бъде изоставена а времето и природата няма да я пожалят, служил съм в тази база и съм се възхищавал колко красива е тази сграда, дано власт имащите спрат да мислят за офшорките си а да помислят, че трябва и на културното наследство да се обърне внимание ... а дано ама на дали
4.
Рейзи-то
05.04.2016 08:27:29
Що не ме оставите да си бера гъбите с пушката? Онзи ден отстрелях три сърнели, два пачи крак-а и четири манатарки. Още ги разфасоваме с колегите "гъбари"!
3.
Петър
05.04.2016 07:37:54
Е как така паметник на културата и същевременно съществуваща военна база! А сега ще го превърнете в музей?
2.
69
05.04.2016 07:36:38
Скоро целия Созопол ще заприлича на това. Останаха само възрастни хора. Младите избягаха, а кмета Рейзи иска да развива целогодишен туризъм ???? Ха сега де !!!
На какво, какво ще предложи на "потенциалните туристи" сугурно ловна призраци в бившето поделение и бабешка седянка с бабите от гръцкото и тракийското дружество ?
Кмете не ставай смешен, а върни младите и си оправи града, че от твоето управление с всяка изминала година запада и запада.
Погледни колегите си от Поморие и Приморско колко тръгнаха напред, а ти се радваш на минала слава и трупаш пари само в собствения си джоб....
1.
Панамчо
05.04.2016 07:35:50
Едно от имената в списъка на „Панамските офшорки“ е на созополския кмет Панайот Рейзи.
  Добави Коментар
Треньорите тъпчат мъфини пред участниците в „Живот на кантар“ Фитнес гуруто на синия отбор Ванко и на червения Рори погълнаха няколко кексчета, покрити с шоколадов и плодов крем, а водещата Нанси Карабойчева описа всяка тяхна хапка Книгата на ик.д-р Стелиян Кунев „Чудото на село Зидарово“ ни води по благодатния път на вярата като я укрепва Трудът е издаден с благословението на Сливенският митрополит Арсений
Натрупа 200 милиона, но кара децата си на труд Трябва да имат респект към парите, казва певецът Всички допускат тази грешка в автомивките на самообслужване Когато използвате уред за почистване под високо налягане, не приближавайте дюзата твърде близо до каросерията - това може да повреди боята
Не споделяйте нищо с тези зодии, те са най-големите клюкари Те ще издадат тайните ви секунда, след като сме им ги доверили, предупреждават астролозите Терористът от Лион, ранил 15 невинни - не съжалявам за нищо! Той е действал хладнокръвно с цел да убива и всява ужас, установи разследването
Почина легендарен футболист Хорхе Булано издъхна едва на 47 години Айфоните поскъпват, подгответе поне 6 хил. лева за новия модел Дори при запазване на сглобяването в Китай, се очаква поскъпване от поне 40%, а някои анализи предвиждат ръст до 43% в зависимост от крайния модел
Няма да повярвате защо винаги държа тебешир в гардероба Чудно средство, казвам го на всички! Милиардер сравни митата на Тръмп с ядрена война Милардери алармират, че новата тарифна политика на US-президентя може да нанесе трайни щети на икономиката и глобалния имидж на САЩ
Даниил Медведев - тенис шампионът, който е трябвало да се роди французин За перфектните мраморни яйца за Великден не ми трябват нито боя, нито оцет Ще ви покажем как да си направите най-красивите Мраморни яйца, без да използвате бои, фолио или други купешки „техники“