В кои страни върнаха смъртното наказание?
Сегашните наказания в РФ ще бъдат усилени, ако терористичният акт е довел до смъртта на две и повече лица, като бъде налагано от доживотен затвор и смърт. Ще бъде търсена строга отговорност за организация, ръководство, подпомагане и финансиране на атентатите.
По този начин Русия възнамерява да се присъедини към онези 37 страни, в които се използва активно най-висшата мярка, както и към още 6 страни, където се прилага в особени случаи за престъпления във военно време. В останалите държави или действа мораториум, или смъртното наказание не се прилага 10 и повече години. Най-активно използват екзекуциите САЩ и Китай.
Отмяната на смъртното наказание е задължително условие за влизане в международни организации като Съвета на Европа и наддържавни институти като Европейския съюз.
Има обаче и прецеденти за „обратното движение”, когато някои страни го връщат под напора на обстоятелства.
Пакистан
В страната действаше мораториум от 2008 г. Отначало през декември 2014 г. той беше отменен частично., след като 9 терористи от бойната организация „Техрик-е Талибан Пакистан” нападнаха военно училище в Пешавар. Загинаха 145 младежи на възраст от 10 до 18 г. През март 2015 г. мораториумът бе изцяло отменен и за първите четири месеца са обесени 100 души.
Индонезия
Страната е средище на наркотрафиканти и индонезийското антинаркотично законодателство е едно от най-строгите в света, смъртните присъди са често явление и рядко някой е помилван. Най-често осъдените са чужденци. Причината е, че всеки ден умират 33 индонезийци от наркотици.
САЩ
САЩ са единствената западна страна, в която се прилага екзекуцията. Тя е законно наказание както на федерално равнище, така и на равнище местно законодателство (32 щата).В периода от 1967 до 1977 г. в страната действа фактически мораториум след нашумелия процес „Фурман против щата Джорджия”.
През 1977 г. в Джорджия е произнесена смъртна присъда по нов закон и така екзекуциите са възобновени. Върховният съд обаче тогава забрани смъртното наказание за изнасилване на пълнолетна жена. На следващата 2008 г. е разрешено смъртното наказание при изнасилване на дете.
През 2014 г. в САЩ са изпълнени 35 смъртни присъди.
Превод и редакция: БЛИЦ
2
Коментара по темата
2.
до бойко борисов
30.03.2016 23:36:06
аре бойко сега е твоя ред да помислиш и ти за това . взимай пример от най - големите стига си следвал европа те освен на гей бракове и тероризъм на нищо др .нама да те научат
1.
Gigi
30.03.2016 21:06:19
Тук при нас е наложително,защото всичко е извън контрол!
По-строги мерки,смъртно наказание и може би ще се променят много неща!
Но закона да е за всички!!
По-строги мерки,смъртно наказание и може би ще се променят много неща!
Но закона да е за всички!!