Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спомени от соца: Вижте историята и на най-големия български черноморски комплекс Слънчев бряг

Перспективата е била за застрояване на целия широк залив между нос Емине и Созопол
Ключови думи: туризъм, социализъм, морски курорти, създаване, Слънчев бряг, Созопол, Приморско, ММЦ, туристи, чужденци, застрояване, атракции, реклама, Южно Черноморие, Флагман
Държавно-организираният туризъм в България е създаден скоро след идването на власт на комунистическата партия, като възникването му се дължи на неизплатен дълг на страната ни към Чехословашката република. В първите години след 09.09.1944 г. в България е извършена национализация на частните предприятия и част от земите. Държавна собственост стават и някои чехословашки захарни заводи и електроцентрали. По този повод, на една среща между Георги Димитров и Клемент Готвалд, чехословашкият държавен глава иска тези предприятия да бъдат заплатени на страната му. Димитров обаче възразява, че на България са наложени твърде тежки репарации и няма възможност да отдели средствата. Готвалд изнамира хитроумно решение и предлага Чехословакия да бъде обезщетена като страната ни приеме чехословашки туристи, които да почиват тук. Георги Димитров се съгласява и така се създава необходимостта от организация на туризма на държавно ниво.

Скоро след тази случка – на 06.01.1948 г. е създаден и „Балкантурист“. За неговата дейност държавата му преотстъпва редица хотели в големите български градове. Най-голяма перспектива за развитие, естествено, има Черноморието.

Към средата на десетилетието настъпва и дългоочакваната промяна в туристическия поток, в който първоначално са съветски, чехословашки, полски и унгарски гости. Появяват се западни туристи, с преобладаващ брой от ГФР.

Taка, възниква идеята да бъде изграден и голям български черноморски курорт. За целта е избрана местността „Узункум“, която съчетава на едно място дива гора и красив плаж. През 1956 г. е направена първата копка на новия международен курорт Златни пясъци.

Още през 1957 г. се взима решение за изграждане на втори подобен комплекс на българското Черноморие. Този път за място е избран плажът на север от Несебър. По това време местността не е особено обичана от несебърчани. Специално назначена за целта комисия обаче установява, че точно там от цялото наше Южно крайбрежие има най-благоприятни условия за летуване и морелечение. Това е и мястото, където Фердинанд искал да строи втори Евксиноград. Така започва историята и на най-големия български черноморски комплекс Слънчев бряг. А перспективата е била за застрояване на целия широк залив между нос Емине и Созопол.

По това време се оказва обаче, че точно където искат да строят се е разположил международен студентски лагер, посещаван основно от студенти от Полша и ГДР. Държавата описва имуществото на летовището, обезщетява го със 79 млн. лв. и му дава ново място на юг от Приморско. Лагерът е отново изграден. Впоследствие той се разраства и развива като поставя началото на сегашния Международен младежки център (ММЦ).

Отблъснати са богатите индивидуални туристи, който не могат да получат луксозни удобства срещу парите си

През 1974 г. е завършен основният етап от застрояването на комплекса, който тогава тъне в зеленината на различни растителни видове. Славата на курорта расте много бързо – през 1969 г. е регистриран “милионният турист”, през 1973 г. – “двумилионният”. Тази популярност се дължи и на трите големи международни музикални прояви, обединени във фестивала “Празници на Слънчев бряг” –Международният песенен фестивал “Златният Орфей”, Международният фолклорен фестивал и Декадата на симфоничната музика.

Първоначалната концепция за строителство на Слънчев бряг, както и на Златни пясъци е сградите да бъдат не по-високи от три етажа. Когато през 1960 г. обаче започва строителството на 10-етажния „Астория“ в Златни пясъци, се оказва, че високите сгради са по-подходящи. Появява се обаче нов проблем – с обикновеното скеле тези здания са неизпълними. След дълги дискусии се взема решение да се поръчат строителни кранове и така у нас се появяват първите подобни съоръжения, които впоследствие навлизат широко в страната.

По замисъла на “Балкантурист” на юг от Созопол се е планирало строителството на т. нар. Южен черноморски комплекс, който включва и Приморско. Този проект така и не се осъществява, но теренът е обхванат от мрежата на къмпинги и курортните селища. През 1987 г. България разполага с 98 къмпинга, които имат 14 165 легла в бунгала и 65 000 места за къмпиране. Измежду селищата, наричани ваканционни, две си спечелват международно признание – едното е Дюни, на юг от Созопол, другото е Елените, на север от Слънчев бряг. Със своя уникален и неподражаем стил, те посрещат първите си гости в края на 80-те.

Туристическата реклама, от която до голяма степен зависи успехът на отрасъла зад граница, се извършва от представителствата на “Балкантурист” в чужбина. Значителна роля за развитието на туризма играят международните туристически борси в Берлин, Москва, Мадрид, Милано, Париж, Гьотеборг и другаде, където българските павилиони привличат много посетители. Огромно рекламно значение имат международните прояви, сред които са – рали “Златни пясъци” и конкурсът “Златният Орфей”.

Безспорните успехи в туризма обаче, са съпътствани от немалко грешки в строителството на базата и в обслужването, които заедно образуват поредицата от нерешени проблеми в стопанския туризъм до 1989 г. Отблъснати са богатите индивидуални туристи, който не могат да получат луксозни удобства срещу парите си.

Въпреки това стопанският туризъм през целия социалистически период е много печеливш отрасъл, осигуряващ така необходимата за развитието на икономиката и на социалния сектор твърда валута. Приносът му се увеличава многократно и поради възможностите, които той осигурява на милиони хора на труда, на студентите, учениците и децата да почиват на море и планина на достъпни цени.

снимки: socbg.com
4
Коментара по темата
4.
mlqkoto i rosnaka live solnechnaq bereg
26.03.2016 14:10:03
aeeiijj kaval4eta ibani polowuinata slanchak e nashiqq,na6ta striutena firma go posrtoi,kona ibe 4e bilo betonna gradinaa nali si zehme levaaa,kako beach e nash lqtoto kurvi razvrat,narkotici,ekshan.Lqtoto otiwame da na aftarpartita,pak vii shmatki zaspali ba4haite tam za 500 koji s osigorena kvartira ili patni.AEE bay otiwame na bubulsa da ni ismiqt kolata s vipp kartya sme tam prachkata e na6 4owek
3.
ГЕРБ
26.03.2016 12:35:36
Е ХУБАВИ ВРЕМЕНА СИ БЯХА ТОГАВА НЯМА КВО ДА СА ЗАБЛУЖДАВАМЕ......... ВЪРВИШ ИЗ СЛЪНЧАКА И СРЕЩАШ ДА РЕЧЕМ .....МЕРКЕЛ ОЩЕ ДЕВСТВЕНА НА 18 ГОДИНИ........ ВОДИШ Я НА БАР ...... ПОСЛЕ СЛЕД ПОЛУНОЩ ДЖИДЖИ БИДЖИ И ЕТО ТИ ГОТОВО СЛЕД 1 ГОДИНА ЕДНО БЪЛГАРО ГЕРМАНСКО КАНЦЛЕРЧЕ ..........ОСВЕН ТОВА ГО НЯМАШЕ ОЩЕ РОДЕН ДЖИМ КЕРИ ...... ОНЯ С ТРАКТОРА ...МММ БОЕЦА ДЕ ...... ПО УЛИЦИТЕ МОЖЕШ ДА СРЕЩНЕШ ....ЕЙ ТАКА .....БИСЕР КИРОВ ......ЛИЛИ ИВАНОВА..... КОСТА ЦОНЕВ ДОРИ ....... ЕХ ВРЕМЕНА ........
2.
глупости
26.03.2016 11:52:08
Какво пишете глупости,че било много печелившо?!Да туризма е бил единственото нещо от което сме вкарвали някакви пари от вън,но чак пък да сем печелили много .От кой ,от Руските туристи ли ?!Че чак е имало хора които са следели за техния комфорт!!!СПЕЦИАЛНО ЗА РУСКИЯ КОМФОРТ!!!Че все едно не са ни обирали така или иначе...вече има толкова разсекретени документи ,излишно е да се правят опити за манипулации на общественото мнение . Разумния човек няма да чака да чуе краен извод ,а сам ще прочете цифри и документи и ще си направи извод.
Пример,продаваме домати за износ към Русия за по 1ст. килото.........
та и в туризма ни с тях нее било по различно.За това държавата ни е фалирала 7 пъти!
1.
_/_ _/_
26.03.2016 10:29:13
ТОВА ФЛАГМАН СА ГОЛЕМИ БОКЛУЦИ. ПУСНАЛИ МИ МАТЕРИАЛ ЗА НАЙ-ИЗМАМНАТА ФИРМА " ТРЕЙС" И ПОНЕЖЕ ЗНАЯТ,, ЧЕ ХОРАТА МАСОВО ЩЕ ГИ ОПЛЮЯТ ЗАБРАНИЛИ КОМЕНТАРИТЕ ПОД СТАТИЯТА.... БОКЛУЦИ.
  Добави Коментар
Украйна заменя пехотата с ултрамодерна техника Володимир Дегтярев съобщава за нападение на украинските отбранителни сили срещу позициите на руските войски край Липци, разположено северно от Харков Белгия се готви за война Брюксел издаде насоки към населението си за войни и бедствия
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат