Спомени от соца: Вижте историята и на най-големия български черноморски комплекс Слънчев бряг
Ключови думи:
туризъм, социализъм, морски курорти, създаване, Слънчев бряг, Созопол, Приморско, ММЦ, туристи, чужденци, застрояване, атракции, реклама, Южно Черноморие, Флагман
Държавно-организираният туризъм в България е създаден скоро след идването на власт на комунистическата партия, като възникването му се дължи на неизплатен дълг на страната ни към Чехословашката република. В първите години след 09.09.1944 г. в България е извършена национализация на частните предприятия и част от земите. Държавна собственост стават и някои чехословашки захарни заводи и електроцентрали. По този повод, на една среща между Георги Димитров и Клемент Готвалд, чехословашкият държавен глава иска тези предприятия да бъдат заплатени на страната му. Димитров обаче възразява, че на България са наложени твърде тежки репарации и няма възможност да отдели средствата. Готвалд изнамира хитроумно решение и предлага Чехословакия да бъде обезщетена като страната ни приеме чехословашки туристи, които да почиват тук. Георги Димитров се съгласява и така се създава необходимостта от организация на туризма на държавно ниво.Скоро след тази случка – на 06.01.1948 г. е създаден и „Балкантурист“. За неговата дейност държавата му преотстъпва редица хотели в големите български градове. Най-голяма перспектива за развитие, естествено, има Черноморието.
Към средата на десетилетието настъпва и дългоочакваната промяна в туристическия поток, в който първоначално са съветски, чехословашки, полски и унгарски гости. Появяват се западни туристи, с преобладаващ брой от ГФР.
Taка, възниква идеята да бъде изграден и голям български черноморски курорт. За целта е избрана местността „Узункум“, която съчетава на едно място дива гора и красив плаж. През 1956 г. е направена първата копка на новия международен курорт Златни пясъци.
Още през 1957 г. се взима решение за изграждане на втори подобен комплекс на българското Черноморие. Този път за място е избран плажът на север от Несебър. По това време местността не е особено обичана от несебърчани. Специално назначена за целта комисия обаче установява, че точно там от цялото наше Южно крайбрежие има най-благоприятни условия за летуване и морелечение. Това е и мястото, където Фердинанд искал да строи втори Евксиноград. Така започва историята и на най-големия български черноморски комплекс Слънчев бряг. А перспективата е била за застрояване на целия широк залив между нос Емине и Созопол.
По това време се оказва обаче, че точно където искат да строят се е разположил международен студентски лагер, посещаван основно от студенти от Полша и ГДР. Държавата описва имуществото на летовището, обезщетява го със 79 млн. лв. и му дава ново място на юг от Приморско. Лагерът е отново изграден. Впоследствие той се разраства и развива като поставя началото на сегашния Международен младежки център (ММЦ).
През 1974 г. е завършен основният етап от застрояването на комплекса, който тогава тъне в зеленината на различни растителни видове. Славата на курорта расте много бързо – през 1969 г. е регистриран “милионният турист”, през 1973 г. – “двумилионният”. Тази популярност се дължи и на трите големи международни музикални прояви, обединени във фестивала “Празници на Слънчев бряг” –Международният песенен фестивал “Златният Орфей”, Международният фолклорен фестивал и Декадата на симфоничната музика.
Първоначалната концепция за строителство на Слънчев бряг, както и на Златни пясъци е сградите да бъдат не по-високи от три етажа. Когато през 1960 г. обаче започва строителството на 10-етажния „Астория“ в Златни пясъци, се оказва, че високите сгради са по-подходящи. Появява се обаче нов проблем – с обикновеното скеле тези здания са неизпълними. След дълги дискусии се взема решение да се поръчат строителни кранове и така у нас се появяват първите подобни съоръжения, които впоследствие навлизат широко в страната.
По замисъла на “Балкантурист” на юг от Созопол се е планирало строителството на т. нар. Южен черноморски комплекс, който включва и Приморско. Този проект така и не се осъществява, но теренът е обхванат от мрежата на къмпинги и курортните селища. През 1987 г. България разполага с 98 къмпинга, които имат 14 165 легла в бунгала и 65 000 места за къмпиране. Измежду селищата, наричани ваканционни, две си спечелват международно признание – едното е Дюни, на юг от Созопол, другото е Елените, на север от Слънчев бряг. Със своя уникален и неподражаем стил, те посрещат първите си гости в края на 80-те.
Туристическата реклама, от която до голяма степен зависи успехът на отрасъла зад граница, се извършва от представителствата на “Балкантурист” в чужбина. Значителна роля за развитието на туризма играят международните туристически борси в Берлин, Москва, Мадрид, Милано, Париж, Гьотеборг и другаде, където българските павилиони привличат много посетители. Огромно рекламно значение имат международните прояви, сред които са – рали “Златни пясъци” и конкурсът “Златният Орфей”.
Безспорните успехи в туризма обаче, са съпътствани от немалко грешки в строителството на базата и в обслужването, които заедно образуват поредицата от нерешени проблеми в стопанския туризъм до 1989 г. Отблъснати са богатите индивидуални туристи, който не могат да получат луксозни удобства срещу парите си.
Въпреки това стопанският туризъм през целия социалистически период е много печеливш отрасъл, осигуряващ така необходимата за развитието на икономиката и на социалния сектор твърда валута. Приносът му се увеличава многократно и поради възможностите, които той осигурява на милиони хора на труда, на студентите, учениците и децата да почиват на море и планина на достъпни цени.
снимки: socbg.com
4
Коментара по темата
4.
mlqkoto i rosnaka live solnechnaq bereg
26.03.2016 14:10:03
aeeiijj kaval4eta ibani polowuinata slanchak e nashiqq,na6ta striutena firma go posrtoi,kona ibe 4e bilo betonna gradinaa nali si zehme levaaa,kako beach e nash lqtoto kurvi razvrat,narkotici,ekshan.Lqtoto otiwame da na aftarpartita,pak vii shmatki zaspali ba4haite tam za 500 koji s osigorena kvartira ili patni.AEE bay otiwame na bubulsa da ni ismiqt kolata s vipp kartya sme tam prachkata e na6 4owek
3.
ГЕРБ
26.03.2016 12:35:36
Е ХУБАВИ ВРЕМЕНА СИ БЯХА ТОГАВА НЯМА КВО ДА СА ЗАБЛУЖДАВАМЕ......... ВЪРВИШ ИЗ СЛЪНЧАКА И СРЕЩАШ ДА РЕЧЕМ .....МЕРКЕЛ ОЩЕ ДЕВСТВЕНА НА 18 ГОДИНИ........ ВОДИШ Я НА БАР ...... ПОСЛЕ СЛЕД ПОЛУНОЩ ДЖИДЖИ БИДЖИ И ЕТО ТИ ГОТОВО СЛЕД 1 ГОДИНА ЕДНО БЪЛГАРО ГЕРМАНСКО КАНЦЛЕРЧЕ ..........ОСВЕН ТОВА ГО НЯМАШЕ ОЩЕ РОДЕН ДЖИМ КЕРИ ...... ОНЯ С ТРАКТОРА ...МММ БОЕЦА ДЕ ...... ПО УЛИЦИТЕ МОЖЕШ ДА СРЕЩНЕШ ....ЕЙ ТАКА .....БИСЕР КИРОВ ......ЛИЛИ ИВАНОВА..... КОСТА ЦОНЕВ ДОРИ ....... ЕХ ВРЕМЕНА ........
2.
глупости
26.03.2016 11:52:08
Какво пишете глупости,че било много печелившо?!Да туризма е бил единственото нещо от което сме вкарвали някакви пари от вън,но чак пък да сем печелили много .От кой ,от Руските туристи ли ?!Че чак е имало хора които са следели за техния комфорт!!!СПЕЦИАЛНО ЗА РУСКИЯ КОМФОРТ!!!Че все едно не са ни обирали така или иначе...вече има толкова разсекретени документи ,излишно е да се правят опити за манипулации на общественото мнение . Разумния човек няма да чака да чуе краен извод ,а сам ще прочете цифри и документи и ще си направи извод.
Пример,продаваме домати за износ към Русия за по 1ст. килото.........
та и в туризма ни с тях нее било по различно.За това държавата ни е фалирала 7 пъти!
Пример,продаваме домати за износ към Русия за по 1ст. килото.........
та и в туризма ни с тях нее било по различно.За това държавата ни е фалирала 7 пъти!
1.
_/_ _/_
26.03.2016 10:29:13
ТОВА ФЛАГМАН СА ГОЛЕМИ БОКЛУЦИ. ПУСНАЛИ МИ МАТЕРИАЛ ЗА НАЙ-ИЗМАМНАТА ФИРМА " ТРЕЙС" И ПОНЕЖЕ ЗНАЯТ,, ЧЕ ХОРАТА МАСОВО ЩЕ ГИ ОПЛЮЯТ ЗАБРАНИЛИ КОМЕНТАРИТЕ ПОД СТАТИЯТА.... БОКЛУЦИ.