Деца със слухови увреждания от Бургас пишат преразказ на авторова приказка
Учениците със слухови увреждания могат да се справят с предизвикателствата, ако имат до себе си нужните специалисти, които освен знаещи, можещи и вариативни, трябва да проявяват търпение и обич към децата със слухови увреждания, заявиха специалисти от Ресурсен център- Бургас, които участваха в XII Национална научно- практическа конференция за рехабилитация на деца с увреден слух „Ти чуваш!“. Тя се проведе в Националния исторически музей в столицата и бе организирана от ССУ с ДГ за деца с увреден слух „Проф. д- р Дечо Денев“ – София и НЧ „ Цар Борис ІІІ”.
В началото на работния форум присъстващите бяха поздравени от името на шефа на дирекция „Достъп до образование и подкрепа на развитието” към МОН Грета Ганчева и бившия заместник-министър на образованието Ваня Кастрева, която сега е началник на РИО – София.
Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение на деца и ученици със СОП – гр. Бургас участва в конференцията в първи тематичен кръг – особености при обучението и рехабилитацията на децата с увреден слух, като представи презентация на тема: „И аз мога, помогнете ми да успея!“.
В годините Ресурсен център- Бургас подпомага деца и ученици със слухови увреждания. Специалистите, които работят с тях, знаят колко дълъг, преминаващ през много етапи, е процесът на обучението им. Един от тези етапи е придобиването на умения от децата с увреден слух за писане на преразказ. Авторският екип от Ресурсен център- Бургас се спря точно на тази тематика и представи писане на преразказ на авторова приказка. Презентацията имаше практическа насоченост и посочи стъпките, които трябва да следваме за преодоляване на трудностите от учениците със слухови увреждания и успешното им справяне с писане на преразказ. Екипът от Ресурсен център- Бургас приключи презентацията си като обобщи: „ Учениците със слухови увреждания могат да се справят с предизвикателствата, ако имат до себе си нужните специалисти, които освен знаещи, можещи и вариативни, трябва да проявяват търпение и обич към децата със слухови увреждания! Конференцията бе свързана и с юбилей - 110 години държавно обучение на деца с увреден слух в България.