Георги Дичев: Частен съдебен изпълнител може да върне децата на Елена в Бургас принудително
Ключови думи:
Елена Спасова, деца, майка, частен съдебен изпълнител, съдебно решение, Зверино, Георги Дичев,
Семейната война между Елена Спасова от Бургас и съпругът й Марин Маринов от Зверино за родителските права, може да завърши с принудително изпълнение на решението на бургаския Районен съд. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
Елена спечели делото за родителските права, но не може да си прибере децата, тъй като бившият й съпруг твърди, че те не искали да си тръгнат от дома му в Зверино.
Елена Спасова се развела със съпруга си миналата година. Районният съд в Бургас присъди родителските права на майката. През лятото тя предава децата на бившия си мъж за 40 дни в мездринското село. След края на срока обаче децата не се връщат при майка си. Девет месеца по-късно децата са все още при бащата, въпреки новото решение на Бургаския районен съд. До този момент институциите са се опитвали три пъти да предадат децата на майката, но без успех.
„Това са едни от най-тежките дела. Задължението на родителите е да възпитават в това, че всяко дете има и майка и баща. То трябва да общува адекватно и с двамата родители. Бащата трябва да обясни на децата, че е нужно да се виждат и с него, и с майката. Предвидено е съдебният изпълнител да действа така, че физически да предаде детето, което е травмиращо и съдебните изпълнители правят всичко възможно, за да не се стига до там“, обяснява Дичев.
„Законът така е направен, че първо се изпраща покана за доброволно изпълнение на „длъжника“. На конкретната дата, ако няма съдействие, може да се извикат представители на Дирекцията за социално подпомагане, включително и от полицията. Ако няма разбиране, се пристъпва към принудително изпълнение. В някакъв момент това ще се случи“, прогнозира шефът на Камарата на частните съдебни изпълнители.
Карло Луканов от фондация „Бащи за отговорно разбиране“ пък заяви, че причината за семейната война е самият закон.
„Според него, децата трябва да са при единия родител, а на другия се присъжда един затворнически режим, който е по-малко от 20 часа два пъти седмично. Това не е достатъчно, за да може децата и родителите им да поддържат нормални пълноценни отношения. Независимо при кой родител отидат децата, другият ще има проблеми да осъществи режима, защото за събота и неделя от Зверено до Бургас времето стига колкото човек да отиде и да се върне. И в двата случая потърпевши ще са децата, защото ще загубят контакта с другия родител. Това подтиква родителите към война“, каза още Луканов. Добави Коментар