Скандал в парламента! Човекът на Борисов за шеф на КЗК прецака процедурата - опозицията побесня (допълнена)
Единственият кандидат за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Росен Желязков се отказа от номинацията си и предизвика скандал в икономическата комисия на парламента. Най-бесни бяха в опозицията.
Желязков е известен като изключително близък до министър-председателя Бойко Борисов.
Премиерът преди два дни поиска прекратяване на процедурата по избор на нова КЗК. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обаче на другия ден заяви, че не е постигнато съгласие за това в управляващото мнозинство.
Днес в икономическата комисия по процедура трябваше да бъдат изслушани 11-те кандидати за членове на КЗК.
Неочаквано обаче Росен Желязков взе думата в началото на заседанието. Той обяви, че не иска да участва в политически игрички. Желязков заяви, че КЗК следва да е независим орган. При протеклите обстоятелства обаче се поставяло под съмнение честността на процедурата.
Желязков бе единствената номинация за шеф на КЗК. Затова той днес каза, че отказва да се състезава сам със себе си.
Росен Желязков добави, че решението му е автономно и независимо и че е уведомил тези, които са го номирали, за него. Припомняме, че Желязков бе издигнат от депутати от ГЕРБ. Днес той им благодари за доверието.
След това Желязков пожела успех на останалите номинирани, стана и си тръгна.
Думата после взе председателят на икономическата комисия Петър Кънев (БСП), който обясни, че е говорил с председателя на парламента Цецка Цачева.
Двамата се разбрали, че проблем при тази ситуация няма и процедурата по избор на новата КЗК може да продължи.
Данаил Кирилов от ГЕРБ, който е шеф на правната комисия, обаче каза, че това не е така. Петър Славов и Мартин Димитров от Реформаторския блок също го подкрепиха. Славов обясни, че новата КЗК се гласува по правило ан блок. Щом обаче вече няма кандидат за председател, процедурата е компрометирана и трябва да започне отново.
Депутатите от БСП Корнелия Нинова и Жельо Бойчев настояха да не спират заседанието. На това мнение бяха и Красимир Каракачанов и Поли Карастоянова от Патриотичния фронт.
Карастоянова поиска да се гласува дали заседанието на икономическата комисия да продължи. При гласуването това бе подкрепено от осем депутати, един беше против, а седем бяха „въздържал се”.
Последва спор дали заседанието следва да продължи. Беше дадена 5-минутна почивка.
След това Кънев обяви прегласуване. При него осем бяха „за”, един беше „против”, а осем „въздържал се”.
Така заседанието бе прекратено.
Красимир Каракачанов от ПФ заяви ядосано, че трябвало да се обмисли дали да не се върне наборната военна служба. Така тези депутати, които не са минали такава, щели да отидат в казармата и да се научат на уважение към институциите.
Любопитното е, че „за” продължаване на процедурата бяха и опозиционерите от БСП, ДПС, които имат свои кандидати, както и „Атака” и част от Реформаторския блок. От ГЕРБ и част от реформаторите гласуваха „против” и „въздържал се” за продължаване на заседанието и така бламираха процедурата.
Депутатите се обединиха, че процедурата е започната в пленарната зала на Народното събрание и само тя може да я прекрати.
3
Коментара по темата
3.
бимбо
09.03.2016 20:41:36
Росен Желязков не беше ли обвиняем по случая с онези бюлетини от Костинброд ?
2.
боко
09.03.2016 16:16:57
Борисоф му е заповядал да постъпи така, за което ще го компенсира...Следете събитията и ще видите какво ще стане!
1.
Глупости
09.03.2016 15:24:20
Лисицов, скандали има само в твоята кратуна!!