Беше ли животът по-добър преди смартфоните?
"Дигиталният детокс" еволюира от старомодна идея до пълноценен бранш на развлекателната индустрия. Във Великобритания, например, за 745 паунда можете да си осигурите седмица йога и сърфиране в Корнуол, което започва с ритуално "отказване" от електронните джаджи.
Оказва се, че смартфоните не се продават толкова добре, колкото се надяваха производителите им: продажбите на iPhone спадат за първи път в историята, а продажбите на други смартфони бележат доста по-бавен ръст от темповете, с които са свикнали създателите им.
Макар смартфоните да съществуват само от десетилетие, изглежда, че любовта ни към тях вече изчезва.
Вълшебното изживяване на достъп до целия свят от джоба вече се превърна в баналност и постепенно беше заменено от неизбежно негодувание.
Способността мигновено да комуникирате с някого, където и да е по света, беше недосегаема за повечето хора не чак толкова отдавна. Но сега вече се преситихме - и жадуваме за времената, когато можехме да се "изключим".
Постоянната употреба на смартфони вече се приема за нездравословна, ако не и направо опасна и все се оплакваме колко определящи за живота ни са станали новите джаджи.
Отчайваме се от хората в градския транспорт и от факта, че всеки от тях е забил поглед в устройството си (въпреки че и ние го правим). Притеснява ни наличието на постоянното разсейване, което смартфоните оказват върху мозъка.
Изчезна възторгът отпреди 5 години, когато се удивлявахме на начина, по който камерите на смартфоните и социалните мрежи катализираха "Арабската пролет".
И ето, изведнъж ретро-телефоните отново са на мода: Адел използва телефон с капаче в най-новото си видео, което ни върна към дните, когато отваряхме телефоните и после ги затваряхме пак, вместо те да изискват вниманието ни през цялото време.
Нови "глупави" телефони като Punkt M01 (три седмици с едно зареждане на батерията от устройство, което служи само за разговори и есемеси) или струващия само 70 паунда Light Phone (определян като "телефон далеч от телефона" за преситени собственици на смартфони) се продават изключително успешно.
Възможно ли е смартфоните да страдат от същата първична негативна реакция, която спря продажбите на електронни книги и електронни четци?
Възможно ли е най-големите нови бизнес начинания - социалните медии и икономиката на споделянето - да бъдат засегнати от нарастващия брой уморени хора, решили да "скъсат" с постоянната си обвързаност с интернет?
Засега това изглежда крайно невероятно, но хората действително започнаха да се питат дали качеството им на живот не се е влошило, заради смартфоните.
Затова нека да се изкажем в защита на новите технологии!
Вместо да бъдем ретроградни и да ги изоставим, вместо да се опасяваме, че те превземат живота ни, би трябвало да възприемем изключителните възможности, които те създават.
Носенето на GPS в джоба, възможността за видеоразговори с роднина на другия край на света, мигновеният достъп до световните познания са все неща, които приемаме за даденост, но би трябвало да помним, когато си задаваме въпроса:
Беше ли животът по-добър преди да се появят смартфоните?
Новите технологии дават на милиони хора достъп до ресурси, с които те не биха разполагали иначе и някои от които биха стрували шестцифрени суми само преди няколко десетилетия.
Смарт-бизнесът създава и нови пазари: Uber има приблизителна пазарна оценка 62.5 млрд. долара и съществува изцяло и само чрез смартфоните. Бързо разрастваща се част от е-търговията се извършва също чрез тях. Бонус е незабавното сравнение на цени и отзиви, които предпазват потребителите от неизгодни оферти.
Отворените данни за пътния трафик, достъпни в телефоните, правят системите за превоз в големите градове по-разбираеми, по-достъпни и по-точни.
Приятелите и роднините ни са близо, когато имаме нужда от тях - което понякога е дразнещо, но е и нещо, което е изключително полезно.
В развиващите се страни смартфоните служат за разпространение на жизненоважна здравна информация, за просвета и за насърчаване на социалните отношения.
Естествено, те ни разсейват.
Те ни карат да заравяме погледи в екрана, вместо да се наслаждаваме на далеч по-приятни неща, като четене на книга, например. Но едва ли това е изненадващо, предвид изобилието от възможности, достъпни за нас сега.
Затова преди да се оплакваме, че смартфоните правят хората антисоциални или непродуктивни, трябва да помним, че можем да разговоряме с хиляди хора чрез тях и така да имаме достъп до жизненоважна информация.
Като всички интересни и мощни технологии, разбира се, и смартфоните подлежат на злоупотреба, но неизбежно носят недвусмислен растеж за обществата.
Връзката ни с новите техологии може и да е еволюирала до ежедневната позната привързаност на брака... Но няма сериозни причини за раздяла.
И компании като Apple и Samsung, които разчитат на човешката зависимост от технологиите, няма защо да се притесняват за бъдещето на бранша.
Освен това всеки, който смята, че смартфоните ни превръщат в лесно разсейващи се мечтатели, ще изпадне в пълен шок, ако се изправи пред тенденцията виртуалната реалност някога добие същата популярност. А това е напълно реалистично да се случи. Добави Коментар