Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Министерство на отбраната пръска по 14 милиона годишно за охрана на пусти казарми

Тъй като ненужните терени и сгради са много, а армията не разполага с достатъчен ресурс, за да осигури опазването им, за целта се наемат частни охранители
Ключови думи: казарми, поделения, министерство на отбраната, флагман
Близо 14 млн. лв. харчи годишно от бюджета си Министерство на отбраната за охрана на имоти с отпаднала необходимост. Това сочи справка, предоставена от ведомството по Закона за достъп до обществената информация. Тъй като ненужните терени и сгради са много, а армията не разполага с достатъчен ресурс, за да осигури опазването им, за целта се наемат частни охранители.
В същото време стартиралата преди няколко години продажба на такива имоти върви с твърде бавни темпове. Въпреки че за последните пет години е провело 682 търга, МО е успяло да се отърве от едва 102 терена, за които е получило 34,3 млн. лв., съобщава "Монитор".

Рекордната сума от 4,98 млн лв. е дадена за 114 дка парцел с един склад в местността „Кокалу” в Несебър, станала печално известна покрай аферата "Дюнигейт".

Ако съдим по обявите за извадените на тезгяха терени в района, където квадратният метър върви от 50 до 200 евро, излиза, че МО е изтъргувало бившото поделение край морския бряг на поне двойно по-ниска от пазарната цена.
Военното министерство е успяло също така да прехвърли след инициирани от него решения на МС безвъзмездно 56 имота на различни общини в страната, както и още 75 на държавни ведомства. Отделно управлението на 92 имота е отнето на МО със заповед на съответния областен управител, съгласно разпоредбата в Закона за държавната собственост, според която това е възможно, когато терен със статут на частна държавна собственост е с отпаднала необходимост, или се ползва не по предназначение.

Излиза, че за последните пет години МО е успяло да се отърве от общо 325 имота, които е продало или прехвърлило на друг собственик в лицето на местната и изпълнителната власт. Стратегията на министерството за освобождаване от ненужните му имоти, които гълтат сериозни средства от военния бюджет, явно обаче е зациклила, откакто то се оглавява от Николай Ненчев.

Достатъчно красноречив е примерът с отдадените на общини имоти, които при настоящия министър през 2015 година са едва 10 на брой, докато през 2011 година са 18. Подобно е положението с предоставените за нуждите на други държавни ведомства терени.Това не пречи на Ненчев да лансира намеренията си в тази посока като доста амбициозни.

Само през 2016 година армията планира да се отърве от още 242 имота. Въпреки това от МО посочват, че вече „освободените войскови имоти“, от които трябва да се отърве са общо 1033 на брой, като става дума основно за бивши казармени, складови и мобилизационни бази, както и полигони.

Харчи 600 лв. на калпак За военно обучение

Рекордно голяма сума за военното обучение, което беше възобновено преди няколко години за учениците и студентите с мерак да нахлупят фуражка, планира да похарчи през 2016 година МО, става ясно от каталога за курсовете, публикуван на сайта на ведомството. Началната подготовка на всеки от зайците постъпили в армейските редици, които ще се учат да стрелят с Калашник, да хвърлят гранати, да набиват крак на плаца и да противодействат на терористи, ще струва на МО 511 лв. през лятото и близо 550 лв. през зимата. За сравнение, цените през 2015 година бяха съответно 325 лв. и 363 лв.

Почти половината от сумата ще отиде за изхранването на бъдещите военни през 15-те дни, в които те ще трупат бойни знания и умения. Преминалите начална, ще могат да записват и специална военна подготовка, която ще продължава три седмици. Директно за такава ще могат да се записват и миналите през казарма, преди отпадането й през 2008 година. Някои от специалностите излизат доста солено.

Подготовката за командване на артилерийска система например струва почти 600 лв. А най-скъпа през 2015 години излизаше военноморската подготовка във Варна – 419 лв. Кандидат войниците, които след успешно завършен курс ще получават специален сертификат за обучението си, ще могат да се записват в общо три висши военни училища - НВУ „Васил Левски“ във Велико Търново, ВВМУ „Никола Вапцаров“ във Варна, Военно формирование 22160 във Плевен - Център за военна подготовка, както и в НСА.

Валентин Радев: Министерството спешно да се освободи от имотите

Огромната площ, на която се простират повечето военни имоти, както и високите цени са основните причини, които кандидат-купувачите изтъкват при отказ от сделка. Това каза пред „Монитор“ бившият зам.-министър на отбраната, а сега зам.-шеф във военната комисия на НС Валентин Радев от ГЕРБ. Той си спомни за случай, в който верига хипермаркети е проявила интерес към военен имот и два пъти е настоявала за разделянето му, а в крайна сметка пак се отказала.

„Трудно се продават такива имоти. Проблемът е в пазара“, констатира Радев. Според него обаче МО трябва възможно най-бързо да се освободи от терените и сградите с отпаднала необходимост, защото сумата, която глътва охраната им е „ужасяваща“. И сравни 14-те млн. лв. на фона на 57 млн. лв., колкото са всичките капиталови разходи на МО за една година. Той посочи, че когато е бил в ръководството на министерството са успели да намалят двойно средствата по това перо - от 20 млн. лв. на 10 млн. лв.

Радев препоръча на МО и на експертите да излязат с мерки, с които да се улесни продажбата на военни имоти. „Нека предложат, готови сме да подкрепим“, декларира той. И припомни стъпките, които са били предприети преди години, за да станат имотите по-атрактивни. Била намалена продажната цена чрез свиване на коефициента, по който се формира - от 1,4 на 1,1 над данъчната оценка. Освен това сгради и терени били предоставяни на кметове и областни управители с условието да се ползват за обществени нужди и да се покрият всички дължими данъци и тежести. „Лошото е, че и областните управители започнаха да се притесняват – вземат ги и не могат да ги усвоят“, посочи Радев.
1
Коментара по темата
1.
ha
06.03.2016 18:12:52
lele 14 mln. tiq s tankpve ligi ohraniavat tezi impti kvi 14 mln hahaha tia ne poznavat parite . za kakvo sa tia na slujba deto im plashta durjavata dagi prashtat v komandirovki da pazqt a ne da im plashtat zaplati bez da vurshat nishto haha 14 mln ratrel!!!
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес