Хиляди българи изкачват Шипка, ще бъде отслужен и благодарствен молебен за загиналите за свободата ни
България чества 138-мата годишнина от Освобождението от турско робство.
Националният празник ще бъде отбелязан с тържества в цялата страна. Българският трибагреник ще бъде издигнат на тържествени церемонии и празникът ще бъде отбелязан с различни прояви.
По традиция в 10.00 ч. в храм-паметника "Свети Александър Невски" Патриарх Неофит ще отслужи благодарствен молебен за загиналите в Руско-турската освободителна война, съобщава Нова телевизия.
След това с литийно шествие вярващите ще се отправят към Паметника на Цар Освободител, където ще бъдат положени венци и цветя. А държавният глава Росен Плевнелиев ще присъства на освещаването на националния флаг на Паметника на Незнайния войн. След това пред президентството ще бъде извършена почетна смяна на гвардейския караул.
По традиция хиляди българи ще изкачат днес легендарния връх Шипка, за да отдадат почит към героите, загинали за свободата на страната ни, съобщава бТВ.
Между 8 и 14:30 часа ще бъде ограничено движението на автомобили през Шипченски проход и в двете посоки. Движението ще бъде пренасочено към Прохода на републиката. Ограничението не важи за междуградския автобусен транспорт.
Вечерта в 18.30 ч. започва тържествената заря-проверка пред Народното събрание.
Днес в Националния военноисторически музей е ден на отворените врати. Там ще бъде изложена най-голямата светиня на Освобождението – оригиналът на Самарското знаме.
По случай Трети март музеят обяви вход свободен за посетителите.
Днес и утре осем държавни музеи ще са безплатни за ученици и учители, за да могат да се запознаят с българската история и традиции.
На 3 март 1878 година в град Сан Стефано е подписан мирен договор между Русия и Османската империя, с който се слага край на Руско-турската освободителна война и се създава отново българската държава след близо 500-годишно османско владичество.
Причина за войната е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 година, което предизвиква огромен отзвук в цяла Европа. Видни общественици и държавници, сред които Уилям Гладстон и Виктор Юго, издигат глас в подкрепа на потиснатите българи.
От 1888 година 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество. Еднократно като официален празник е отбелязан през 1978 година по повод 100-годишнината от Освобождението. С решение на Великото Народно събрание, от 5 март 1990 година датата е обявена за Национален празник. Добави Коментар