Министерският съвет одобрил антикорупционния закон на Кунева, но само на „оперативно заседание”
Прословутият проектозакон за антикорупцията, чийто идеолог е вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева, е бил приет днес в Министерския съвет, но само на „оперативно заседание”. Това каза самата Кунева на пресконференция в Народното събрание.
Тя обясни, че проектът ще бъде качен на сайта на Министерския съвет за обществено обсъждане. За това ще тече законов срок от 14 дни. След това откоригираният вариант вече ще бъде гласуван официално от Министерския съвет.
Меглена Кунева каза, че се надява законопроектът да бъде внесен в Народното събрание до края на март.
Проектът е раздаден на председателите на парламентарни групи, подкрепящи мнозинството – ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ. В него се предвижда сформиране на единен антикорупционен орган, в който ще се влеят БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси, Комисията за конфискуване на незаконно придобитото имущество, както и звено от Сметната палата.
Остава вариантът за сезиране на органа по анонимни сигнали, съгласно европейските практики – при наличие на достатъчно ясни факти и доказателства за престъпления
.
Меглена Кунева обясни, че новият орган ще действа наистина само за случаи, свързани с високите етажи на властта.
Тя даде пример как Комисията за отнемане на незаконно имущество в момента провежда проверки по над 100 000 случая. Това нямало да се случва при новия орган, който ще се концентрира само върху по-значими фигури.
Въвежда се забрана за дарения, както и регламент за публичност на срещи между политици – министри, кметове и други, с определени фигури.
След въпрос дали ще подаде оставка, ако законопроектът отново бъде отхвърлен от Народното събрание (както се случи вече миналата година), Меглена Кунева се изплъзна и обясни, че се надява той да бъде приет.
1
Коментара по темата
1.
Бургас Р.Христова
02.03.2016 17:19:43
Как така няма да бъде приет, това е един от най- важните закони. Кунева знае, че ще се приеме законът- нали трябва да отговорим на Брюксел какви мерки сме взели по техните предписания, едно от които е корупцията в България. Във всяко предписание се посочва срок за изпълнение, така, че нямат време да се размотават и ще го приемат.