Нов екологичен и социален проект стартира в Община Несебър
На 26 февруари Община Несебър стартира нов социален проект, насочен към подобряване мерките за енергийна ефективност на общински сгради от обществено значение. Проектът е по програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ и носи името „Изпълнение на мерки за енергийна ефективност за 7 обекта на територията на Община Несебър“.
Партньор по проекта е „Хенрик Сторм Офтеланд Ер&Ди“ - Осло, Норвегия, а програмен оператор – Министерството на икономиката и енергетиката.
Номер на договора: BG04-02-03-066-008 от 18.08.2015 г.
Бенефициент: Община Несебър
Това е и първата пресконференция по проекта, представена от нейния ръководител Галя Бабева – началник отдел „Управление на проекти по европейски фондове“ в Община Несебър.
Проектът включва изграждане на панелни слънчеви колектори на 7 детски градини на територията на община Несебър. Това са: ОДЗ „Калина Малина“ – гр. Несебър, ОДЗ „Делфинче“ – гр. Свети Влас, ОДЗ „Мечо Пух“ – с. Равда, ОДЗ „Яна Лъскова“ – гр. Несебър, ОДЗ „Обзорче“ – гр. Обзор, ЦДГ „Радост“ – с. Оризаре и ЦДГ „Детски свят“ – с. Кошарица.
Целта на Община Несебър е проектът да обхване почти всички населени места в общината. Важно е да се отбележи, че всички учебни детски заведения са санирани и с подменена дограма – уточнява Галя Бабева и допълва, че това е било едно от условията, за да спечелят проекта. Тоест, да бъдат изпълнени основните мерките за енергийна ефективност.
Срокът за изпълнение на социално значимия енергийния проект е 9 месеца. От Общината информират, че чрез конкурс ще бъде избрана една фирма, която да изпълни поръчката и постави колекторите и на 7-те детски градини. Като уточняват, че ще бъдат спазени всички процедури за публичност и прозрачност, както и изискването за дискриминация и равнопоставеност.
Галя Бабева увери, че приоритет на Община Несебър при изпълнението на проекта ще бъде интервенциите (строително-монтажните работи) минимално да възпрепятстват учебно-възпитателния процес и да бъдат приключени в регламентирания срок.
Финансовата рамка на проекта е в размер на 638 427 хил. лв и включва инсталация на панелни слънчеви колектори за производство на гореща битова вода на седем детски градини на територията на община Несебър.
Проектът е социално и икономически печеливш, коментира Галя Бабева и отбелязва, че тези подобрения ще се отразят изключително благоприятно на енергийната ефективност на учебните заведения и ще спомогнат те да реализират икономии от електроенерия. И не на последно място, проектът е екологичен, което от своя страна ще се отрази положително върху здравето и качеството на живот на хората от община Несебър. Добави Коментар