Хирурзи и травматолози спасиха дете, болно от рядко генетично заболяване
Животът на дете с рядко генетично заболяване беше спасен от хирурзи и травматолози в "Пирогов".
Доброто е живо, казаха пред камерата на БНТ родителите на двегодишната Мерал, която е със "Синдром на Жун". Името й означава - всичко най-хубаво. Родителите й я кръстили така, защото първородното им дете починало от рядко генетично заболяване. Когато Мерал започнала да расте, се появили същите симптоми и при нея.
На шестия месец след раждането й се появиха хлътнали ребра навътре, уточнява майка й Гюлбахар Хайдула.
„Ходихме на консултации във Варна. Казаха ни, че почти нищо не може да се направи. Посъветваха ни да търсим евентуално помощ в чужбина“, добавя бащата на Мерал – Мехмет.
Семейството търси помощ в една от най-големите болници в Турция. Лекарите им казали, че детето трябва да порасне, засега нищо не може да се направи за нея. Трябвало поне да стане на четири години. Ако обаче семейство Хайдула бяха чакали, можеше и да се случи най-лошото. Защото, оказва се, детето има "Синдром на Жун" - рядко срещано генетично заболяване, което се предава от родителите на детето. Пациентите най-често са с гръден кош, който спира да расте. Ребрата не растат навън, а неправилно - навътре. Така те притискат белия дроб и сърцето и това пречи на децата да дишат. 75% от тях умират до втората година от раждането си заради дихателна недостатъчност.
„През това време, случайно по новините видяхме, че в "Пирогов" е направена уникална по рода си операция. И така се свързахме с лекарите“, добавя Мехмет.
Другата операция е извършена от същите двама лекари – хирургът проф. Дребов и травматологът д-р Кацаров.
През юни 2015-та двамата лекари оперират Мерал, извършвайки уникалната за цял свят операция, при която поставят 2 титаниеви пластини, с които разширяват гръдния кош на детето.
„Първо направихме една операция с германски професор. Семейството на Мерал е гледало репортаж за това и надеждата ги води при нас. Пет варианта мислихме, а накрая по време на операцията направихме шести“, заяви началникът на детската хирургия в УМБАЛСМ „Пирогов“ проф. Росен Дребов.
„Ще правим много добрини и ние. Има добри хора, със сигурност. Доброто е живо!“, каза майката на малката Мерал. Добави Коментар