Божидар Димитров: Катерите край Созопол не могат да спрат имигрантите по море
Имаме хубави патрулни катери. Гледам ги в созополското пристанище, но какво ще правят там? Ще стрелят по имигрантите ли? Нищо подобно! Ще ги прибират както правят италианците. Това каза в „Денят започва“ по БНТ историкът проф. Божидар Димитров.
„Най-лесният начин имигрантите да влязат в Европа е с корабчета, които могат да вземат 100-200 души. Само в истанбулското пристанище има 50 000 такива плавателни съдове. Оградата, която ще е готова до май, може да ги спре по суша, но по море – не“, обясни историкът.
Трябва да търсим причината за огромния имигрантски поток, изтъкна той.
„Тя не е „Ислямска държава“ само или руските и американски бомбардировки в Ирак и Сирия. Причината е много по-дълбока и това е все по-отварящата се ножица в жизнения стандарт на богатия север и бедния юг. Преобладаващата част не са подгонени от бомби, те идват заради по-добрия живот в Европа, в Съединените щати и в Русия“, обясни професорът.
„В 15-милионна Москва има 4-5 млн. имигранти от бившите съветски републики и от Китай. 32 000 млади българи по данни на нашето посолство, живеят и работят в този град“, заяви Димитров.
„Правят се аналогии с великото преселение на народите и как то унищожило Европа. Тя обаче не бе унищожена, а погълна тези маси, християнизира ги. Ние също помогнахме като християнизирахме кумани, авари, печенеги и др. народи. В момента, в който минат европейската граница, която тогава се е смятала Дунав – Рейн, друговерците целуват кръста и стават християни. Сега не правим това. Приемаме ги, затваряме ги в отделни квартали и строим джамии. Чакаме ги да се интегрират, но това не става. Мултикултурализмът е утопия“, коментира историкът.
„България не може да стане финална дестинация за имигрантите, защото не можем да ги храним. Дори да влезем в положението на Турция и да ни дават по 4 млрд. евро, няма да се справим, защото просто ще откраднем парите“, пошегува се проф. Димитров. Страната ни не е желана от имигрантите, защото не можем да им предложим работа, обучение и тези щедри социални пакети, които раздават западните страни, подчерта той и даде пример с Финландия, в която се дават по 800 евро на всеки, който няма работа. Представете си какъв Рай е там за тези бежанци, попита шефът на Националния исторически музей.
Социалният антрополог Харалан Александров пък заяви, че ключова задача на всяко управление е да регулира границите.
„Това, което виждаме в момента, са много противоречиви изисквания. От една страна, трябва да се отпуши границата, когато е задръстена от протестиращи гръцки фермери, в следващия момент трябва да се гарантира нейното затваряне. Ние сме в ситуация много бързо да развием по-висок капацитет за това, което наричаме на системен език избирателна пропускливост. Дали имаме такъв – на мен ми е много трудно да преценя. Има много силно очакване да се вземат мерки по укрепване на границите. Това в момента започва да става национален приоритет“, каза Александров. Добави Коментар