Еколози предлагат правна помощ за каузи, свързани със защита на природата
Предоставяне на правна експертна помощ за граждани и организации, занимаващи се с каузи за защита на природата. С това се отчете ръководителят на проект „Участие за природа” Йорданка Динева на пресконференция в БТА-София.
„Подпомагаме местни граждански инициативи, групи по места, неправителствени организации на национално ниво в тяхната работа за решаване на конкретни екологични проблеми.
Т.е. ние директно предоставяме експертна помощ там, където те се нуждаят, за да може да се разрешат различни екологични проблеми. До този момент вече сме се занимавали с над 10 различни случая”, каза Динева.
Това е била дейност, провокирана от сигнали и молби за съдействие, получавани в сдружението „Коалиция да остане природа в България”.
„Най-честата експертна помощ, от която са имали хората нужда, е може би правна, т.е. юристи, които да ги съветват и да водят различни дела за защита на природата – да ги съветват как да подготвят отделните стъпки от механизмите за гражданско участие – от подписка и събиране на мнения на местно ниво до опити за реализиране на референдум (например в Община Самоков)”, заяви Йорданка Динева.
В пресконференцията участваха още Тома Белев от Асоциацията на парковете в България, д-р Павел Антонов от Мрежа за гражданско действие и Ива Таралежкова от Форум „Гражданско участие”.
В рамките на проекта „Участие за природа” е направено изследване за участието на гражданите в съвети на държавните институции. Практиката показва, че в България участието в тези съвети е твърде формалистично и е доста хаотично – често без ясна регламентация. Затова е необходимо създаване на съответно законодателство за унифициране на практиките, обясниха експертите, които са изследвали основно казуси, свързани с екопроблеми. Добави Коментар