Зловещи тайни: Отварят старо мегадело за екзекутиран преди 15 години митничар
Показната екзекуция бе извършена преди 15 години. Убийството бе извършено на 13 юни 1999 година пред дома на жертвата в пловдивския квартал „Тракия”. Виновни не бяха открити, случаят потъна в забвение и мина в графата неразкрити тежки престъпления. До миналата година, когато изненадващо полиция и прокуратура в града под тепетата обявиха, че има арестувани за разстрела на митническия инспектор. Десет дни, преди да изтече давността за килърите, замразеният случай бе отворен, а соченият за физически убиец на Дребчев - Божидар Атанасов, бизнесменът от Съединение Иван Карабелов, за когото се смята, че е посредникът при поръчката, и Иван Шиеков, приятел на двамата, бяха арестувани. Според разследващите поръчител на екзекуцията е починалият преди няколко години при мистериозна катастрофа кмет на Съединение Евгени Маринчешки. Впоследствие Иван Шиеков бе освободен и стана свидетел.
Процесът стартира с показанията на сегашния шеф на сигурността в Областна управа - Валери Баранов. Той каза, че през 2000 г. пловдивският рокер Маленко Галев-Малено отишъл при него и заявил:
„Убиецът на митничаря е Божо от „Кючука”
Рокерът е визирал именно килъра Божидар Атанасов от квартал „Кючук Париж”. Станало ясно още, че Божо е застрелял Дребчев с пистолет, чиято цев е била сменена в оръжейна работилница в Пловдив, в квартал „Гладно поле”. Баранов тогава бил инспектор във Второ районно управление на МВР, докладвал оперативната информация на началника си. Според обвинението загиналият кмет Маринчешки е поръчал убийството на Дребчев
заради провалена сделка и неуредени финансови взаимоотношения с огромна пратка с дрога.
Той броил 60 хиляди лева на Иван Карабелов, който дал 20 бона на килъра Божидар Атанасов, а 40 бона задържал за себе си.
Нито майката на убития митничар Стоянка Дребчева, нито семейството на Маринчешки обаче вярват, че кметът е поръчал убийството. Нямало логика в това. Според сестрата на Евгени Маринчешки брат й е натопен, защото вече е мъртъв и така било удобно. Майката на митничаря свидетелства, че Георги Дребчев и Маринчешки са били приятели, живеели на една улица, помагали си, нямали са конфликти. Никой от свидетелите, които дадоха показания, не намеси името на кмета Маринчешки.
Хората в Съединение негодуват срещу обвинението
и говорят, че в процеса трябва да бъде разпитан бизнесменът Георги Тучев. Той бе призован като свидетел по делото, но изчезна мистериозно и не се яви в залата. Според запознати Тучев е духнал в чужбина и се е покрил. При показанията на един от разпитваните стана ясно, че преди години именно Георги Тучев е дал на Иван Карабелов на два пъти крупни заеми в размер на 320 хиляди евро, за да строи автосалон край село Труд. Парите не били върнати и до днес. Този свидетел също не посочи като съпричастен загиналия при катастрофа кмет Маринчешки. Показания даде и бившият шеф на митницата Димитър Толев. Той разказа, че когато Георги Дребчев бил назначен на работа, три години му е бил шофьор. Според Толев Дребчев е бил служител, който имал ограничени познания по митническо законодателство, винаги е работил в екип със свои колеги, нямал е нарушения и тогавашният му началник нямал данни за далавери или злоупотреби. Според запознати обаче тогава Дребчев е имал конфликт с шефа си, защото смятал, че Толев пречел на кариерата му и не му позволявал да израства в службата.
Дребчев имал апетити за поста на шефа си
На въпрос на съдията дали е бил запознат с тези амбиции на подчинения си Толев каза: „Вие сериозно ли?! - Такива неща може само да е сънувал”. Според Толев амбициите на Дребчев са били невъзможни, убитият е имал задължения единствено да преглежда товарните превози и не е разполагал с други правомощия.
Колежка и приятелка на застреляния митничар, която е била един от шефовете на пловдивската митница, директно заяви обаче, че разпра между Дребчев и Толев е имало. „Дребчев искаше да расте в кариерата, но Толев не му позволяваше. Искаше Дребчев да му остане шофьор!...”, каза Павлина Папазова. Няколко пъти убитият й бил споделял, че знае много за шефа си Толев и ако той го спре в израстването, щял да проговори. Папазова внесе яснота и за изчезналия бизнесмен Георги Тучев, чиито показания се смята, че ще са от голямо значение, но той се покри. Тучев има фирма „Готмар”, която тогава изнасяла огромни количества олио за Албания. Тогава Дребчев работил на митническата база на Сточна гара и оттам минавали пратките. Жената си спомни, че Тучев редовно ги притискал, оставали и след работно време, настоявал заповеднически служителите да бързат, да пускат камиони със стока и след края на работния ден. Пред „ШОУ” разследващи споделиха, че не е изключено Дребчев и Тучев да са имали някакви конфликти. Те намекнаха, че именно заради това през 2014 г. Тучев е бил привикан на разпит и може би оттам ще изскочи някакво сензационно разкритие. Засега обаче подробности никой не се наема да оповести.
През 2014 г. Тучев е бил привикан на разпит в прокуратурата във връзка с убийството. Какво е казал тогава, не става ясно. Каква е връзката между него и Дребчев също не става ясно, мъгливи са обясненията и на местните хора от Съединение защо именно Тучев трябва да бъде разпитван за екзекуцията. Казват, че
не искат много да говорят и ги е страх от отмъщение
Твърдят, че Тучев е изчезнал и се е покрил в ЮАР или Аржентина, докато отмине процесът. В къщата му в родопското село Забърдо живее единствено майка му, а хората там не са виждали отдавна бизнесмена.
През тази седмица делото продължава с разпит на важни свидетели. Все още не са проговорили соченият за килър Божидар Атанасов, който е в ареста, и Иван Карабелов, който е под домашен арест. Има тайни свидетели, които се очаква с разкритията си да изяснят мистериозния случай и да отговарят на въпросите кой, защо и по каква причина е поръчал убийството на митничаря Георги Дребчев. Родителите му присъстват на всички заседания. Майка му се нахвърли върху обвиняемите с думите: „Господ ще ви накаже. Как можахте да убиете детето ми?!?” Стоянка Дребчева е твърдо решена да получи възмездие за кошмара, в който живее вече 15 години. Тя и семейството смятат, че Божидар Атанасов и Иван Карабелов са екзекуторите на сина й. Ако обаче поръчителят не е кметът Евгени Маринчешки, на което твърдо се противопоставят и почернените роднини, и свидетелите, остава голямата въпросителна кой е броил парите, за да вкара в гроба митничаря. Добави Коментар