Богомил Манчев: Щях да подаря на Цветан Василев бизнеса си, ако за 6 месеца бе спечелил 1 лев
Богомил Манчев беше разследван от прокуратурата във връзка с обвинение за злоупотреби в консултантски договор. През ноември 2015 г. прокуратурата прекрати обвиненията за присвояване на 8,6 млн. лв. при надзора на строежа на АЕЦ "Белене" срещу Богомил Манчев и Събин Събинов. Събинов е изпълнителен директор на „Уорли партнърс" - компанията, упражняваща строителен надзор по проекта "Белене", а Манчев - на „Риск инженеринг“, която е неин подизпълнител.
Обвиненията им бяха повдигнати през октомври 2013 г. Тогава прокуратурата твърдеше, че въпросните 8,6 млн. лв са постъпили по сметките на двете компании, въпреки че с постановление на Министерския съвет (МС) от март 2012 г. бе наложен мораториум на проекта и строежът трябваше да бъде спрян. “Строеж няма, но има надзор върху строежа”, обясниха тогава от прокуратурата. И уточниха, че след като решението на МС е било публикувано в „Държавен вестник”, НЕК, „Уорли партнърс” и „Риск инженеринг” трябвало незабавно да изготвят акт 10 - за установяване състоянието на строежа при спиране на строителството. Те обаче не го сторили и плащането продължило.
За 2 години държавното обвинение не успя да открие доказателства за това.
Делото за „гьола „Белене“ ще се запомни с рекордната гаранция, която Манчев плати за свободата си. Първоначално прокуратурата му наложи безпрецедентната гаранция от един милион лева. Той обаче обжалва и впоследствие тя бе намалена от съда наполовина. Сега Манчев трябва да получи парите си обратно. Събинов плати за свободата си 50 000 лв., а Атанасов и Лефтеров по 10 000 лева.
"Срещу мен имаше производство, не е имало дело. Ние изпълнявахме определени части от договора с НЕК и Уорли парсънс по проекта Белене. Случаят е елементарен, както каза тогава Борислав Сарафов. Да, така е. Аз нищо не съм взел незаконно. Прокуратурата 2 години работиха , за да стигнат до този факт и прекратиха съдебното производство. Аз не ги виня, защото те си вършиха работата. Виня тези, които написаха сигнала - хора от енергетиката!
Единият действал срещу мен е Цветан Василев.
На 20 септември 2013 г. всички служби - ДАНС, прокуратура, полиция, нахлуха в офиса. Тогава единствената телевизия, която стоеше отвън и знаеше бе ТВ7. Това стана в петък и беше много странно", разказа енергийният бос.
„Василев има да ми отговаря на три въпроса. Защо само ТВ7 са знаели, че ще идват прокуратурата? Как същия ден имаше филм срещу мен в телевизията?”, каза Манчев.
Относно третия въпрос, той поясни, че предишния ден е казал на Цветан Василев, че му предстои среща с конкретно лице. „Когато на следващия ден са отишли в дома ми да ме търсят да ме арестуват, са казали, че трябва да съм там, защото имам среща с еди-кой-си. Никой не знаеше, жена ми не знаеше, но ДАНС знаеше, и казват – той трябва да е тук”, допълни Манчев.
Той бе категоричен, че банкерът Цветан Василев имал мерак да му вземе бизнеса. "Казах му: Няма нужда да ми взимате бизнеса, аз ще ви го дам, стига да знаете какво да правите! Предложих му споразумение той да седне на моето място и да ръководи дружеството и бизнеса. Имах такъв разговор с него на 4 октомври, когато ми повдигнаха обвинението. Обадих му се, защото ми трябваше банкова гаранция и той би издаде банкова гаранция. Тогава му казах: Ако ти увеличиш оборота на фирмата с 1 лв., докато управляваш ще ти дам 1 млн. лв., но ако има 1 лв. загуба ти ще ми платиш", призна Богомил Манчев.
"Ако днес Василев беше толкова силен, както през 2013 г.
щях да го съдя и в България, в Страсбург и Лондон, Париж, Брюксел, в частен съд и щях да го привлека като обвиняем
Друг е въпросът дали ще го осъдя, но ще го разкарвам из съдилищата", разкри неосъществената си мечта Манчев. Относно отношенията му с Цветан Василев, Манчев поясни, че те започнали да страдат от 2010 година. „Той се промени, не мога да разбера защо”.
"Това обаче, което направиха срещу него и с КТБ не е правилно. Може да е отклонявал средства с проекти, в които е участвал, но държавата има достатъчно лостове да спаси банката, за да не пострадат вложителите, но не го направиха", анализира откровенно една от бизнес жертвите на Цветан Василев.
„Хората използват думата „мафия” както си искат", а тя е трудно да се осъществи поради нашия малък размер като държава”, смята Манчев.
По думите му в енергетиката също има хора, които злоупотребяват, но не може да се говори за мафия и олигарси. „В нашия бранш трябва да се работи и в енергетиката няма олигарси”, допълни Манчев. Добави Коментар