Алкохолът не позволява дълбок сън
Прекарваме около 1/3 от живота си спейки. Пълният покой е от еднаква важност за оцеляването ни с храненето и репродукцията. Без сън лабораторните мишки умират след 3 дни, колкото и без храна.
Разбирането на т.нар. биологичен часовник е от ключово значение за здравословния сън.
Този вътрешен механизъм се задейства от слънчевата светлина. Тя задейства определени рецептори в очите, които водят до производство на хормони в мозъка, уведомяващи го, че е време за ставане.
Заради това ненавременното осветяване може да е пагубно за спокойния сън. Добре е да се уверим, че спалнята ни е изцяло затъмнена в часовете за сън.
Светещият екран на телевизора и други устройства има същия пагубен ефект като лампата или ненавременната светлина. В този смисъл, заспиването на пуснат телевизор не е полезно. То обърква производството на съответните хормони и целия часовник на мозъка.
Едновременно с това е важно достъпът на светлина сутрин, която да помогне за сверяването му и спазването на регулярен график на съня, дори през уикенда.
Другият важен момент е пълното отпускане преди сън. Стимуланти като кофеина и никотина държат мозъка в готовност и могат да нарушат съня.
Депресанти като алкохола обаче също имат негативен ефект. Въпреки че успокояват мозъка, те не позволяват влизането на мозъка в т.нар. РЕМ-фаза – най-дълбоката и отморяваща част от съня. Добави Коментар