За първи път в България поставиха нова тазобедрена става без винтове
Първа операция с едно от най-новите постижения при изкуствените стави бе успешно направена у нас. Хирургичната интервенция бе извършена в Токуда болница – София, където екипа на д-р Васил Яблански постави иновативен имплант на тазобедрена става. Пациентът е на 53 години и се възстановява нормално.
Мъжът ще може да извършва много по-голям брой движения, дори да упражнява леки спортове. Това се дължи на революционни промени, приложени в изработването на ставата. Това, което съществено я отличава от останалите е, че е с предварително монтиран моноблок от титаниева капсула и керамична вложка (инлей). При стандартните стави, където в таза има два компонента и капсулата е свързана с винтове, не може да се осигури максимално движение.
При новия тип протези инлея е свързан с капсулата в моноблок, при поставянето на който не са необходими винтове и не се правят дупки. Това прави операцията по-щадяща, като позволява по-малък следоперативен травматизъм, намалява риска от разхлабване и костни усложнения, обясниха лекари. Освен това, свързването в моноблок позволява големината на капсулата и главата да бъдат изчислени оптимално за постигане на максималната възможна гъвкавост на движенията при изкуствена става.
Иновативната система се нарича Delta Motion на DePuy Synthes, част от световната компания „Джонсън енд Джонсън“. „Радваме се, че едно от най-новите постижения при изкуствените стави вече се използва от ортопедичните хирурзи у нас. Специално този имплант е много подходящ за активни хора в млада, средна и дори напреднала възраст. При него нуждата от ревизия е значително намалена, тъй като главата и вътрешността на капсулата са изработени от най-висок клас керамика и триенете между тях е възможно най-малко, което пък забавя значително износването“, коментира Мина Базотева-Стойкова, административен ръководител на отдел „Ортопедия“ във Фаркол АД, които дистрибутират продуктите на DePuy Synthes за България.
Ставата притежава още едно съществено предимство. Покритието на титаниевото стъбло, което се интегрира в бедрената кост е от хидрокси-апатит – съединение, което изгражда 50-70% от човешките кости. Това позволява по-бързо зарастване и захващане за естествената костна тъкан и по-пълноценна остеоинтеграция. Същото съединение покрива и капсулата, като под горното е положено второ покритие с миниатюрни пори, наречено Porocoat, изградено от титаниеви мъниста за достатъчно здравина и издръжливост.