Акад. Георги Марков: Фондации се опитват да европеизират българската история и литература
Отпадането на “Записки по българските въстания” от задължителната програма се дължи на стремеж да се европеизира българската история и българската литература. Това каза в интервю за „Денят започва“ по БНТ историкът акад. Георги Марков. Той съобщи, че още преди 4 години експерти от Брюксел са дошли в Института по история на БАН и заявили, че прекалено се вторачваме в националната си история.
Според него, скандалите, свързани с отпадането на произведения от възрожденски автори от учебната програма и безсмисления спор дали е имало турско робство или не, са предизвикани от фондации, които казват “Вие трябва да се отворите, вие сте ЕС”. Темата за мирно съжителство между християни и мюсюлмани е с оглед децата да се възпитават в толерантност, но едва ли примерите от Османската империя са най-удачните, подчерта академикът.
Проф. Пламен Митев пък изтъкна, че “мирното съжителство” е само един от многото акценти в учебната програма и не трябва да се втренчваме в него. Той смята, че министерството е трябвало “да обясни нещата без притеснение, защото е много трудно при тази медийна атака да напипаш верния тон”.
По отношение на преместването на Паисиевата история от 6-и в 9-и клас, Митев каза, че всъщност никой не споменава, че паралелно с учебниците по литература, има и учебници по история и в сегашния учебник за 6-и клас се изучава Паисий в самостоятелен урок. “Никой в публичното пространство не каза, че Възрожденската история ще се изучава в новата схема в 7-и клас, където отново ще има акцент върху зараждането на националната идея. Паисий и Софроний Врачански не могат да не присъстват там”, каза още професорът. Добави Коментар