ГЕРБ, ДПС и АБВ пак станаха ортаци за скандален закон – РБ и ПФ ги обявиха за властелини на корупцията
ГЕРБ отново скандализира партньорите си от Реформаторския блок и Патриотичния фронт с приемането на нови спорни законови поправки.
Промените касаят Комисията за защита на конкуренцията във връзка с новия Закон за обществените поръчки, който парламентът гласува вече няколко дни на второ четене.
Според една от разпоредбите, делата в КЗК при жалби за избор на изпълнител на обществени поръчки няма да се разпределят на случаен принцип, а еднолично – от председателя на комисията.
Това ядоса видимо депутатите от опозиционното крило в Реформаторския блок Гроздан Караджов и Мартин Димитров, както и Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт.
Караджов от трибуната припомни, че водят „титанична битка” в съдебната система делата да се разпределят на случаен принцип.
КЗК е квазисъд. На първа инстанция тя решава делата по обжалване на обществените поръчки. Кой ще разпределя порциите? ДПС също трябва да се интересува, защото ще има нов разпределител, пошегува се Гроздан Караджов, припомняйки думите на Ахмед Доган от с. Кочан, с които обяви, че той разпределял порциите в държавата.
Според Караджов, делата в КЗК трябва да се разпределят на случаен принцип. В разпоредбите, предложени от Министерския съвет, обаче пише, че еднолично председателят на комисията ще определя кой от членовете на КЗК да е докладчик по съответното дело.
Депутатът от РБ поиска промяна на този текст – така че делата да се разпределят на случаен принцип. Това обаче бе отхвърлено от парламента с гласовете на ГЕРБ, АБВ и с отсъствието на групата на ДПС, която тактично бе излязла от залата. Против гласуваха Реформаторският блок, Патриотичният фронт и БСП.
Същото плаващо мнозинство не прие и друго предложение на Гроздан Караджов – да отпадне текстът, според който председателят на КЗК ще определя еднолично кои от служителите в администрацията ще извършват проучване на жалбите по обществените поръчки.
След Гроздан Караджов на трибуната излезе и Мартин Димитров, който заяви, че ДПС неслучайно не е в залата и че това е техният начин да ударят рамо на ГЕРБ.
Каква е разликата с кабинета „Орешарски”? Ние казахме, че сме по-различни. Направихте много голяма грешка. Няма разлика с кабинета „Орешарски”, заяви разочарован Мартин Димитров, който също е сред новите опозиционери около Радан Кънев.
Димитров добави, че управляващите не трябва да се учудват от критичните доклади на Европейската комисия, когато продължават да стимулират корупционните практики.
Окончателно предложенията на ГЕРБ минаха с малко мнозинство от едва 67 гласа.
В процедура по отрицателен вот Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт каза, че с отсъствието си от залата някои от колегите му от опозицията станали съучастници в стимулирането на корупцията. Заради скандалите в сферата на образованието той цитира „История славянобългарска”, като се обърна към депутатите: „О, неразумни юроде, поради что се срамиш да се наречеш българин”.
Този закон не се гласува по съвест и в интерес на народа, а според партийната повеля, заяви Димитър Байрактаров.
Тук са властелините на корупцията, каза още депутатът за колегите си в Народното събрание с аргумента, че именно те ще предизвикат корупционните практики в обществените поръчки.
Любопитното е, че никой от ГЕРБ не стана да защити законопроекта от нападките на РБ и ПФ. Създаде се впечатление за гузност. В залата липсваше и представител на вносителите от Министерския съвет – в случая ресорният министър Томислав Дончев.
Гроздан Караджов впоследствие коментира пред журналисти в кулоарите, че Реформаторският блок е бил единен против скандалните поправки. ГЕРБ били подпомогнати от АБВ и от отсъствието на ДПС, както и на БСП от залата.
Георги Божинов от червените коментира пред журналисти впоследствие, че това не е коректно.
„Това е една еклектика – кой от опозицията как гласувал - дали достатъчно, дали всички, това е шменти-капели. Ако няма воля от управляващото мнозинство, този корупционен закон въобще не може да влезе в залата и не може да мине”, заяви Божинов.
Той добави, че само четирима от реформаторите гласували, така че и те реално не се борели с корупционния закон.
3
Коментара по темата
3.
53
29.01.2016 20:07:16
че сидеров е боклук е боклук това и децата го знаят симеонов сега ли разбра че герб абв и дпс са ортаци че то това отдавна се знае днеска гледам сутрешният блок на бтв султанка петрова от патриотичният фронт защитава москов който не трябва да е министър питам аз с какви очи патриотичният фронт ще поиска на следващите избори гласове като излъга избирателите си същото се отнася и за атака само велизар енчев той е човека който мисли за обикновеният човек и критикува всичко което е в ущърб на народа осъзнайте се и на следващите парламентарни избори да гласуваме за велизар енчев
2.
lisan lisan
29.01.2016 17:18:36
кой каквото да ви говори за МГООООГО ПАРИ става въпрос мирно и тихо да си рапределят ПОРЦИИТЕ(от ЕС милиярдите до 2020г)
1.
Бонева
29.01.2016 17:13:21
Тъжно е,че в парламента само двама-трима се борят срещу корупцията и защитават българския народ.Димитър Байрактаров, Гроздан Караджов и Мартин Димитров заслужават огромно уважение за дейността си като депутати.