Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кенов и Радан Кънев рамо до рамо в неравна битка за представителството на работодателите

Двамата депутати смятат, че ниските прагове ще доведат до нечист лобизъм в тристранката
Ключови думи: Радан Кънев, Стефан Кенов, работодатели, парламент


Лидерът на ДСБ Радан Кънев и бургазлията Стефан Кенов единствени се противопоставиха в социалната комисия на парламента на облекчаването на условията за национално представителство на работодателските организации.
Това стана на дебат на второ четене за промените в Кодекса на труда.

Става въпрос за това кои работодателски организации ще се считат за национално представителни и ще имат право на участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) – т. нар. тристранка.

На първо четене ГЕРБ предложи въвеждане на изискване от най-малко 1500 членове (фирми – б.а.) и общо не по-малко от 50 000 работници или служители във всички членове на работодателската организация; или 100 000 работници и служители във всички членове (фирми) на работодателската организация.

На второ четене от ГЕРБ, АБВ и управляващото крило на Реформаторския блок обаче предложиха облекчаване на условията с намаляване на първото изискване – от 50 000 на 30 000 работници.
Точно това не бе прието от Радан Кънев и Стефан Кенов. Първо Кънев се аргументира, че свалянето на прага би позволило в тристранката да влязат организации, които защитават слабо представителни и тясно групови интереси. Това според него би създало проблеми в диалога между правителството, синдикатите и работодателите.

Кънев заяви, че подкрепя първоначалното предложение за 50 000 работници и 1500 членове.
След него думата взе съпредседателят на партия БДЦ Стефан Кенов, който заяви, че е съгласен изцяло с думите на Кънев.

Той добави, че в момента в България работят около 2,7 млн. души. При изискване за 50 000 работници това е 1,8%, което е прекалено нисък процент. При 30 000 процентът става 1,1. Това е ретроградна мярка. НСТС ще се раздуе ненужно, категоричен бе Кенов.


Представители на работодатели в комисията също изразиха мнение, че свалянето на прага може  да доведе до допускането на прекалено тесни интереси в тристранката. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал заяви, че сега представителството на работодателите отговаря на европейските практики.

В крайна сметка мнозинството не се вслуша в аргументите и прие последното предложение – за 30 000 работници.

Против бяха само Радан Кънев и Стефан Кенов, а Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт бе „въздържал се”. Байрактаров имаше алтернативни предложения, които не бяха одобрени от мнозинството.
3
Коментара по темата
3.
Chris
19.02.2016 12:11:43
A minute saved is a minute eadnre, and this saved hours!
2.
do 1
27.01.2016 09:23:54
той щеше да е мъжка проститутка сигурно
1.
кенеф
27.01.2016 01:12:13
Ако бяха легализирали проституцията Ст.Кенефоф щеше да е най-големия работодател.
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година