Кенов и Радан Кънев рамо до рамо в неравна битка за представителството на работодателите
Лидерът на ДСБ Радан Кънев и бургазлията Стефан Кенов единствени се противопоставиха в социалната комисия на парламента на облекчаването на условията за национално представителство на работодателските организации.
Това стана на дебат на второ четене за промените в Кодекса на труда.
Става въпрос за това кои работодателски организации ще се считат за национално представителни и ще имат право на участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) – т. нар. тристранка.
На първо четене ГЕРБ предложи въвеждане на изискване от най-малко 1500 членове (фирми – б.а.) и общо не по-малко от 50 000 работници или служители във всички членове на работодателската организация; или 100 000 работници и служители във всички членове (фирми) на работодателската организация.
На второ четене от ГЕРБ, АБВ и управляващото крило на Реформаторския блок обаче предложиха облекчаване на условията с намаляване на първото изискване – от 50 000 на 30 000 работници.
Точно това не бе прието от Радан Кънев и Стефан Кенов. Първо Кънев се аргументира, че свалянето на прага би позволило в тристранката да влязат организации, които защитават слабо представителни и тясно групови интереси. Това според него би създало проблеми в диалога между правителството, синдикатите и работодателите.
Кънев заяви, че подкрепя първоначалното предложение за 50 000 работници и 1500 членове.
След него думата взе съпредседателят на партия БДЦ Стефан Кенов, който заяви, че е съгласен изцяло с думите на Кънев.
Той добави, че в момента в България работят около 2,7 млн. души. При изискване за 50 000 работници това е 1,8%, което е прекалено нисък процент. При 30 000 процентът става 1,1. Това е ретроградна мярка. НСТС ще се раздуе ненужно, категоричен бе Кенов.
Представители на работодатели в комисията също изразиха мнение, че свалянето на прага може да доведе до допускането на прекалено тесни интереси в тристранката. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал заяви, че сега представителството на работодателите отговаря на европейските практики.
В крайна сметка мнозинството не се вслуша в аргументите и прие последното предложение – за 30 000 работници.
Против бяха само Радан Кънев и Стефан Кенов, а Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт бе „въздържал се”. Байрактаров имаше алтернативни предложения, които не бяха одобрени от мнозинството. Добави Коментар