Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Питейната вода била замърсена само в малките населени места

Главният държавен здравен инспектор постави под съмнение резултатите от изследването на Асоциация „Активни потребители“, според които пием вода с фекалии и нитрати.
Ключови думи: Ангел Кунчев, грип, питейна вода, замърсяване,

Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев постави под съмнение резултатите от изследването на Асоциация „Активни потребители“, според които пием вода с фекалии и нитрати. Вчера директорът на асоциацията Богомил Николов съобщи, че голям процент от водата има замърсявания с активен хлор, нитрати и фекалии. Населените места без проблеми с питейната вода са Етрополе, Враца, Монтана и Панагюрище. Във всички други има съмнение за замърсяване. От 29 изследвани града има проблеми в 14 от тях. Наднормено количество нитрати са открити в 4 проби от 3 града – Видин, Димитровград и Пазарджик.
„Това е търсене на сензация, защото от 50 проби да правиш заключение, не е редно. Когато кажеш, че е водата е мръсна, трябва да съобщиш с какво е замърсена. В отделните райони източниците на замърсяване са различни“, каза в „Денят започва“ по БНТ д-р Кунчев.
Той все пак призна, че в някои региони има проблеми с питейната вода. „Питейната вода е ресурс, за който се водят войни. Там, където масово се използват торове, намираме нитрати в количества надвишаващи стандартите. В други има повишено съдържание на метали. Ако обаче водата е мътна, това не означава, че е вредна. Ако микробиологично е чиста и не съдържа тежки метали, няма причини за тревога. В градовете от външни водоизточници влизат повърхностни води и те я размътват“, обясни експертът.
Той препоръчва при дългогодишна консумация на минерална вода, да сменяме източниците, за да не се натрупат в организма ни едни и същи минерали.
Експертът от Министерството на здравеопазването д-р Иво Атанасов пък каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия, че е е възможно в отделни проби от питейна вода да има дори ешерихия коли, но като цяло по микробиологични показатели течността от чешмите отговаря на изискванията. Хората не бива да се притесняват, че пият фекална вода, подчерта той.
„Грипната вълна расте. Близо 30 на 10 000 е заболеваемостта, но ниските температури ще забавят развитието й“, каза още д-р Ангел Кунчев.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд