Революционно! Депутатите одобриха гласуването през интернет на избори и референдуми
Парламентарната Комисия по правни въпроси одобри принципно въвеждането на електронно дистанционно гласуване съгласно проведения национален референдум.
„Против” бяха само депутатите от БСП и „Атака”.
Комисията прие проекторешение на Народното събрание, с което се подкрепя възможността да се гласува и дистанционно по електронен път (през интернет – б.а.). „За” бяха 12 депутати, а трима – от БСП и „Атака” – бяха „против”.
Очаква се в четвъртък решението да постъпи за гласуване и в пленарна зала на Народното събрание.
То обаче няма реална правна сила и ще е само основа за законодателни промени в Изборния кодекс. От комисията предлагат на парламента да приеме срок до края на април 2016 г. за приемане на второ четене на окончателните изменения в кодекса.
До края на февруари пък правната комисия ще трябва да гласува на първо четене всички постъпили предложения за промени в Изборния кодекс.
От ДПС одобриха възможността за гласуване в интернет, но след като бе приет допълнителен текст.
Хамид Хамид поиска да се добави, че се одобрява дистанционното гласуване на избори и референдуми, но при разписани законови гаранции за тайната на вота, за граждански контрол и за сигурност на информационните системи. Това бе прието от комисията.
От БСП настояха, че гласуването в интернет няма как да гарантира тайната на вота и това, че работодател или „велмож” (по Филип Попов) няма да виси на рамото на избирателя и да го контролира. Затова според червените то ще противоречи на Конституцията, както е постановил Конституционният съд през 2011 г.
Гражданин от НПО, подкрепяща електронното гласуване, обаче контрира, че няма как избирателят да бъде контролиран, тъй като той ще има право на многократно гласуване и само последното ще се счита за валидно. Така ако „феодал” принуди подчинен да гласува по един начин, то вторият ще може да коригира това впоследствие.
Думата ядосано обаче взе Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт, който каза, че работодателят щял да проконтролира последния вот на подчинения си (не стана ясно как – б.а.). Ревизоро заяви, че принципно бил „за” дистанционното гласуване, но гражданските организации парадоксално го разколебали. „Не се обаждайте”, скастри той присъстващите членове на НПО-та.
От ГЕРБ и Реформаторския блок пък обвиниха БСП, че спекулират с решението на Конституционния съд от 2011 г. То отменяло, по думите на Петър Славов от РБ, един калпав текст, а не по принцип възможността за дистанционно електронно гласуване.
Добави Коментар