Романът на Силвия Томова „Печатарят“ бе представен в Дома на писателя в Бургас
Ключови думи:
силвия томова, печатарят, антон дончев, книжарница хеликон, керана ангелова, добрина топалова
Новата книга на писателката Силвия Томова – „Печатарят“ бе представена пред бургаската културна общественост. Домът на писателя в града се оказа тесен, за да събере хората, дошли на премиерата на романа.
Поетесата Керана Ангелова, която е автор и на белетристични творби, запозна присъстващите с творчеството на Силвия Томова, а д-р Добрина Топалова направи задълбочен анализ на романа.
„Печатарят“ е вълнуващ разказ за първия български печатар от ХVІ век - Яков Крайков. Това е един голям български родолюбец и книжовник, откупил венецианската печетница на черногореца Божидар Вукович и отстоял интересите и най-вече призванието си да създава книги на кирилица, встрани от църковнославянския канон. Макар и богослужебни, неговият „Часослов“, „Псалтир“, „Молитвеник“ и сборника с „Различни потреби“ преправят българския език по революционен за времето си начин и по мярка, наложена като еталон и до днес.
Яков Крайков е родом от Кюстендилско и е извървял пътя от послушник в манастир до богат търговец и витална ренесансова личност в сърцето на Европа.
„Ние не мерим ръст с титаничните усилия на този достоен мъж, но четем с удоволствие за вярата му в щастливото стечение на обстоятелствата, тръпнем, респектирани от неговия парадоксален свят и се освобождаваме с лекота от духа на религиозното, сякаш преодоляваме чрез образа му невидима и безкомпромисна власт“, казва за романа книжарят от „Хеликон“ Людмила Еленкова.
„Куртизанката Лучия е другата линия в „Печатарят“, заради която още по-силно разчитаме статута на творчеството. Здравомслеща, пълнокръвна, обляна в светлина и еротика, тя е контрапункт на всички търговци от ХVІ век с помътнял от догматизъм и самолюбие разум.
И накрая – Венеция. Почти светска, но винаги в сянката на дожите, град – репродукция на старите майстори, а в каналите й отеква смеха на карнавал, наред с тътена на нова печатарска преса. Там работи Яков Крайков.
Дали е било толкова романтично, или по-скоро делото му е изисквало кръв, пот и несигурност в една враждебна икономически и културно среда. Няма как да оборим Историята, но можем поне да си я представим като прочетем този увлекателен роман - „Печатарят“, допълва Еленкова.
Висока оценка на романа дава не друг, а един от най-големите писатели на България – акад. Антон Дончев. „Появата на „Печатарят” запълва празнотата на нещо, което аз знам, че липсва много отдавна. Авторката създава чувство на доверие, че всичко, което е описала, е истина. Тя събужда любопитство и любов към хората, които са живели преди нас. Книгата оживява тогава, когато погледът на читателя е върху нея. „Печатарят” е пътеводна звезда по път, по който си заслужава да вървим”, казва акад. Дончев. Според него Силвия Томова успява да съживи едно далечно време и да създаде един „човечен” исторически роман.
4
Коментара по темата
4.
"Пише Гъска
20.01.2016 08:12:36
с главно Г, а пък кирчо - с малко к...": . Справка, текстът вляво: "...един от най-големите писатели на България – акад. Антон дончев..."
3.
ЗАЩО НЕ СЪОБЩАВАТЕ
20.01.2016 08:09:01
предварително за тези събития? Защо ни е да четем за тях "пост фактум"!
2.
до №1
19.01.2016 17:13:07
ме ко да кажем бе, бакалов...ко искаш, три жени, ама не по чехов, ами по бургаски
1.
Георги Бакалов
19.01.2016 13:52:45
БЕЗ КОМЕНТАРИ?!
Културата НЕ Е ТЕРИТОРИЯ на НЕГРАМОТНИТЕ ПРОСТАЦИ!
НЯМА КОГО ДА НАРУГАЯТ или ДА НАПСУВАТ!
Културата НЕ Е ТЕРИТОРИЯ на НЕГРАМОТНИТЕ ПРОСТАЦИ!
НЯМА КОГО ДА НАРУГАЯТ или ДА НАПСУВАТ!