Психотерапевтът Яна Монева: Не казвайте благодаря сервилно или като клише!
Днес светът отбелязва Деня на думата „благодаря“. В различни страни изразите за благодарност са разнообразни както като звучене, така и като значение. Най-разпространеното остава благодаря на английски език. А в българския лингвисти и психолози се обединяват около твърдението, че родната любезност буквално може да дари добро, ако е казана искрено, съобщава БНТ.
„Ако погледнем речника, там са дадени две значения. Първото е за изразяване на благодарност, а второто е речевият етикет като отговор на предложение, изказано внимание. В етимологичния речник на българския език са представени и двете съставки от думата – благост и дар, т.е. може да кажем, че означава даряване на добро. Има обаче хора, които се стесняват да употребят думата благодаря. Затова сега е моментът да разберат, че това е дума, която изразява едно добро отношение“, каза пред камерата на националната телевизия доц. Мария Китанова.
„Благодаря е много важно да се употребява на място, а не сервилно и не като клише. Благодарността е едно морално послание. Благодаря и на лошите моменти в живота си, и на недоброжелателите!“, добавя психотерапевтът Яна Монева. Добави Коментар