Георг Краев: Мъжкото хоро е древен празник, а на жените още в древността са гледали като на кучки
Мъжкото хоро е древен празник. На днешния ден свършват лошите нощи, когато излизат караконджулите и всякакви други демони. Днес водите се пречистват, пречиства се светът и това е веселба, каза в „Здравей, България“ етнологът проф. Георг Краев.
Той обясни, че според традицията, Йордановден е празникът, на който булките, които са се омъжили до Коледа, биват пречиствани – люстрирани. „На тях им се пуска малко вода в гърба. А всъщност именяците са тези, които влизат във водата“, уточнява професорът.
След като водещият Виктор Николаев заговори за обичая тричане, фолклористът не отрече, че темата му е като мазол.
„По цяла България го имаше това въртене на кучетата на въже над реката, но както се казва в един виц, дойде съветската власт и прекрати тези безобразия. В малкотърновско обаче е останал обичаят. Вие наричате това традиция, а това значи нещо, което се предава от уста на уста, т.е. излиза, че е клюка. Затова аз предпочитам да го наричам обичай. Това е по времето на Сирни заговезни, т.е. на големия пост и човек тогава трябва да се пречисти. Образът на жената като кучка и до ден днешен присъства и затова в битовия език се наричат така някои представителки на нежния пол. Оттук е тръгнало използването на тази дума. Затова хората питат какво правят ония кучки или каки, дето си говореха по телефона“, каза проф. Краев, визирайки „опрасканите“ съдийки. Образите, т.е. метафорите от миналото, живеят по един особен начин в нашето настояще, подчерта той.
Отново ще ви каним, за да коментираме „опраскването“, добави водещата Ани Цолова. Направете го, ако ви стиска, отговори й етнологът.
2
Коментара по темата
2.
Явор
06.01.2016 14:01:40
Този само като го видиш как изглежда и си прави заключенията какво ще научиш от него.
1.
*********
06.01.2016 11:47:55
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.