Калорийна бомба на трапезата: Не сядайте гладни, ще гръмне!
Затова най-важното нещо по празниците е да включим мозъка си на друга програма и да контролираме какво ядем. Задължително e, тъй като след коледната серия от празници идва новата серия, което предразполага към преяждане, пише "Марица".
Традиционното мeню на Нова година включва пържоли, свинско със зеле, ядки, мезета от луканки, концентриран алкохол, вино или бира, шампанско, торта, баница - истинска калорийна бомба. Как да я обезвредим, за да не гръмне? И да си спестим неприятните явления за стомаха, а и да можем да си закопчеем полите и панталоните?
Първото и най-важно е правило е да не сядаме около отрупаната трапеза гладни.Трябва да се намери начин да се хапне нещичко преди това. Чаша вода или чай също вършат добра работа. Гладът може да се залъже с някой плод. Всяко едно от тези неща ще притъпи желанието да се нахвърлим върху яденето като обезумели. Същият "лаком" рефлекс се проявява при човек, който влиза гладен в магазин. Той купува всичко, попаднало му пред очите, което след това няма да консумира, казва гастроентерологът Попов.
Отивайки на празненството, погледът не трябва да се „търкаля” непрекъснато върху всички ястия. Затова трябва да се прояви малко разум и да се избере най-лесното за усвояване. Д-р Попов съветва вместо свинско да изберем птичето месо и рибата. Добре е да наблегнем на салатите, а не на баниците, тортите и други сладкиши. Преяждането в тези дни може да предизвика и доста проблеми на храносмилателния тракт. Стомахът обича лесно усвоима, добре обработена кулинарно и добре сдъвкана храна. Тестените продукти, особено пържени, повишават киселинността на стомаха, затова трябва да ги избягваме.
Често обаче се оказва, че въпреки спазването на правилата, пак сме натрупали 2-3 килограма. Така е, защото гастрономическата вакханалия продължава не един, а четири дни. И ако килцата, дошли в повече, са до 3, лесно ще ги смъкнем. Надминем ли ги, става трудно. Килограми се свалят тогава, когато внесените калории се изгорят без остатък. Затова в дните след празниците трябва да намалим количеството на храната и да увеличим физическата активност. Най-добре е да минем на млечни продукти или постни зеленчукови ястия.
Следпразничното хранително разтоварване трябва да става бавно и постепенно, но в никакъв случай рязко. Качените 2-3 килограма след обилното хранене ще бъдат "хвърлени" по-лесно, ако се спазва умерен режим. Наблюдаваният напоследък екстремизъм в диетите като цяло не е необходим. Залитания като „След Нова година ще ям само марули цял ден” ще има резултат, но твърде вероятно временен.
Пари под лъжичката
Новогодишната вечер е дълга и обикновено нямаме време за необходимата почивка между яденето и съня. Обичайно от масата отиваме в леглото. В такива случаи твърде често се появява парене „под лъжичката”, което стига до гърлото. Получават се заради излишното количество стомашна киселина. При киселинния рефлукс няма добро затваряне на клапата между стомаха и хранопровода. Това позволява на стомашната киселина да се качи нагоре към гърлото и да причини характерно парещо усещане. Лягайки нахранени по гръб, ние провокираме това състояние и задължително ще развалим съня си, предупреждава д-р Попов. Той съветва хората, които знаят, че страдат от гастроезофагиална рефлуксна болест /т. нар. ГЕРБ/, да имат това предвид и да приключат по-рано с храната. Ако това предупреждение не действа, мисълта, че трудно ще закопчеем дрехите, ще помогне да проявявам кулинарна милост към храносмилателния тракт. /БЛИЦ/ Добави Коментар