Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Монасите от Бачковския манастир пазят съкровища на 10 века (СНИМКИ)

В музея на Бачковския манастир се съхраняват и 50 ценни икони с богати сребърни обкови
Ключови думи: бачковски манастир, икони, шедьоври, съкровища
1500 скъпоценнни камъка блестят върху копие на катедралата “Сан Марко”

Удивителни образци на ювелирното изкуство пази Бачковският манастир. Шедьоврите са изработени в периода ХII- ХIХ век. Перлата в съкровищницата на обителта е дарохранителница. Тя е точно копие на катедралата “Сан Марко” във Венеция. “Изработена е през 1637 г.

от ръчно плетено

злато и сребро

Обсипана е с 1500 скъпоценни камъка - бисери, рубини, изумруди и кристали. Използвани са и перли, парченца цветно стъкло, емайл", обяснява архимандрит Симон.

Дарохранителницата, в която се съхранява причастието, е била поръчана на майстор Замфир. Предполага се, че той е работил върху творението си повече от 10 г. У нас има още едно подобно копие на “Сан Марко” в НИМ.

Реликвата се пази в музея на манастира в остъклена витрина със СОТ. Информацията се подава директно към областната дирекция на МВР в Пловдив. Отделно има видеонаблюдение и 24-часова жива охрана.

“Въведохме подобни мерки за сигурност, след като през 1998 г. бяха откраднати 10 мощехранителници от старата сграда на музея до входа на манастира”, казва игуменът.

В малките изящни кутийки от ХVII в. се съхранявали мощи на светци, а в една от тях имало частица от кръста Господен. Престъпниците им хвърлили око, тъй като били направени от злато, сребро и платина. От извършителите и уникатите досега няма следа.

Обирджиите не са посегнали обаче на

14 дървени

кръстове

със сцени

от Библията

Специалистите са категорични, че стойността на тези шедьоври е многократно по-голяма, отколкото на задигнатите мощохранителници от благородни метали.

Гордостта на манастира е кръст от началото на ХVII в. с миниатюрна дърворезба. При изработването му е използвана същата техника, както и при прочутия Рафаилов кръст в Рилската обител.

Фигурите и лицата на светците са оформени с игла или много фин инструмент. Изваяни са 6 сцени от Светото писание. Най-отгоре неизвестният майстор е показал влизането на Исус в Йерусалим. Централната сцена е посветена на Възкресението, вдясно от нея е Тайната вечеря с 12-те апостоли, вляво - свалянето на Исус от кръста. В долната част е изобразено слизането на Бога в Ада. “Такъв кръст

е дълбан

25-30 години

с изключителна прецизност и максимална концентрация на ум, ръце и поглед”, казва игуменът.

Едно погрешно движение с острието е можело да съсипе цялата композиция. Според архимандрит Симон авторът на униката най-вероятно е монах от Бачковския манастир. В миналите векове много от представителите на черното духовенство са запълвали свободното време от молитвите с църковна дърворезба. Предполага се, че дело на монах е и т.нар. напрестолен кръст от ХVIII в., обкован със злато и сребро, в средата на който също има миниатюрна дърворезба. Разпятието е стояло на масата при причестяване.

Посетителите в Бачковския манастир се дивят и на изкусния потир от благородни метали, изработен през 1699 г. от майстор Димо. Съдът е използван при даване на свето причастие. Освен него са запазени и лъжички, които също са се употребявали при ритуала. Те неслучайно са позлатени и посребрени, за да не се предават зарази на богомолците.

“В предишните векове манастирът е поръчвал големи количества църковна утвар на асеновградския еснаф и е стимулирал развитието на занаятчийството”, казват монасите.

Ръката на местен майстор е изработила и
уникален
надбедреник,
на който е
представено
успението на
св. Богородица
Според експертите тази сцена върху подобно изделие се среща изключително рядко. Обикновено се пресъздавало Възкресението.

В музея на Бачковския манастир се съхраняват и 50 ценни икони с богати сребърни обкови. Най-старите са от ХII и ХIII в. и в момента се реставрират. Всички изображения ще бъдат пренесени в новата иконна зала, която предстои да бъде открита след няколко месеца.

Сред съкровищата на обителта са старопечатни книги от началото на ХV в. Те се пазят в огромната манастирска библиотека, където има общо 50 000 тома. До 1983 г. в нея се е съхранявала и прочутата гръцка колекция от 30 ръкописа, датирани от ХII до ХVI в.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд