Баба хвърли 1300 лева през балкона, измамници й казали, че е гръмнал бойлера на нейни близки
82-годишна баба от Враца хвърли 1300 лева през балкона, защото измамници й казали, че нейни близки са пострадали. Пред камерата на БНТ мл. инспектор Десислав Петров сподели, че преди да даде парите, възрастната жена се е обадила в полицията.
„С колегата ми отидохме на адреса. Обяснихме й, че става въпрос за измама и я посъветвахме да не дава пари на никой. В 17 часа обаче ни каза, че е хвърлила през терасата си 1300 лева“, добавя Петров.
Началникът на сектор “Контингент” към СДВР Ивайло Величков пък разкри, че най-често престъпниците лъжат старците за пострадали от взрив на газова бутилка или бойлер техни близки. Всеки ден има поне една такава измама, уточни той.
„Най-често в обажданията на възрастни хора се използва версията, че с техен близък се е случил сериозен инцидент, за разрешаването на който се изискват големи суми пари. По този начин у жертвата се въвежда една стресова ситуация, в този момент тя не разсъждава трезво, притеснени са силно психически и затова са лесно манипулируеми. Измамниците целят точно това и се възползват от това, за да прокарат своите схеми“, обясни Величков.
„Най-важното в такива случаи е хората да не предоставят на измамниците никакви лични данни за себе си, защото престъпниците целят точно това – от натрупването на информация да изградят своята схема и да въведат в заблуждение гражданите. Второто, което трябва да се направи, е незабавно да се прекрати връзката с измамниците и да се направи опит да се установи контакт с близките, за които става въпрос, че са били пострадали. Ако това в момента е невъзможно, потърсете съвет от свой съсед, от свой познат, който живее наблизо, който не е в такава стресова ситуация и биха могли да получат от него адекватен съвет и реакция“, добавя полицейският служител.
Полицията във Враца се видяла в чудо как да обясни на възрастните хора да не се поддават на измами по телефона. Не помогнали нито поредицата срещи с пенсионери, нито раздаването на предупредителни листовки. Наскоро 68-годишна жена броила 2000 лева за токови трансформатори, които уж били поръчани от племенника й.
81-годишната баба Николинка пък разказа как измамниците са се опитали да я изнудят да им плати крупна сума пари, за да помогнела уж на дъщеря си.
„Казаха ми, че си е счупила крака на три места. Човекът, който ми се обади, се представи за лекар. Повтаряше ми, че била в добри ръце. Аз обаче го питах в коя болница е, за да отида да и да видя и той ми затвори“, разказва възрастната дама.
12-годишната Ани Димитрова, която също е станала жертва на престъпници, сподели пък пред камерата на Нова телевизия как измамник се представил за полицай и обрал дома й. „Той твърдеше, че баща ми е пострадал при пожар и са необходими пари за лечението му. Каза ми, че негов служител ще дойде след пет минути да вземе парите“, споделя Ани.
Когато престъпникът разбрал, че момичето е само, той нахлул вътре, заключил детето в една от стаите и откраднал част от накитите на нейната майка. Задигнатата сума в брой е около 2000 лева, казаха родителите на Ани.
„Не беше много спокойна. Увисна ми на врата като ме видя“, добавя баща й.
Психологът Росен Йорданов пък заяви в „Здравей, България“, че най-податливи на телефонни измами са хората в най-крехка възраст- децата и възрастните хора.
„Тези измами са лакмус за нивото на доверие в институциите. Хората живеят в държава, в която е нормално представители на органи на властта да идват да взимат пари. Това се приема в нашето общество за нормално и естествено възрастните хора са податливи на едно такова внушение. Освен това нашето общество продължава да е изключително суеверно и по същия начин бива манипулирано от хората, които им се обаждат по телефона”, каза още психологът. Добави Коментар