Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Опасност във фейсбук - от пост “Отивам в Лом” бандити откриват адреса и телефона

При тази техника не се изискват никакви компютърни умения, а способност за манипулиране
Ключови думи: фейсбук, измама, инженеринг

Социалният инженеринг е сред най-големите заплахи в интернет. При тази техника не се изискват никакви компютърни умения, а способност за манипулиране. Целта е потребителят сам да даде данни за себе си, без да осъзнае, че това е измама.

Най-издирваният компютърен престъпник Кевин Митник и редица други хакери е ползвал социалния инженеринг още от ерата на първите персонални компютри.

Тази атака не се ползва само срещу отделни потребители, и срещу фирми. Тя се основава на подценяването на опасността от нерегламентиран достъп както от страна на редовите потребители, така и от ръководството на компанията, ако атаката е срещу фирма. Затова за всеки шеф на фирма е важно да разбере, че информационната сигурност вече има критично значение за бизнеса. Не става въпрос само за защитата на един компютър или за поставянето на firewall, който защитава компютърната мрежа. А за всички аспекти на защитата на корпоративните данни, най-вече човешкия фактор.

Хватките на социалния инженеринг се

разгръщат и действат

много сполучливо

в социални мрежи

като Facebook и Twitter.

“Google има най-добрите параметри на сигурността от всички социални медии”, казва Кръстьо Петров, специалист по информационна сигурност. Той обаче подчертава, че тези параметри не са спасение: “Истинските опасности са самите потребители, ако те не знаят как да използват един социален сайт отговорно.”

Най-често жертви на социалния инженеринг са деца. Хакерът се представя за връстник на набелязания малчуган. Сприятелява се с него и иска нещо невинно като паролата за пощата му в Google. С нея обаче лесно може да се добере до потребителското име и паролата за онлайн банкиране на родителите на хлапето.

Макар основната опасност при социалния инженеринг да е свързана с това човек да ни измами, все повече хора стават жертва на приканване от страна на социалните мрежи.

“Във Facebook има много туитове, защото хората ги пускат там автоматично през Twitter. И така един ден жена пусна туит, че отива в Лом. Нейното потребителско име беше съставено от истинските ѝ първо и последно име - разказва Петров. - Направих бързо търсене по нейните имена и “Лом” и моментално намерих още 3 социални мрежи, в които жената е регистрирана, включително и в LinkedIn. Там пък беше публикуван и личният ѝ телефон. Имайки него, разбрах и града и адреса ѝ. За нула време разполагах с пълната информация за нея – и това само благодарение на един туит.”

Facebook е социалната мрежа, където сигурността представлява най-ужасяващата картина, смята специалистът. Аргументът му е нещо, което излезе наяве наскоро, в началото на май т.г.

“Не, не е заради това какви процеси и какви мерки за сигурност прилагат – казва Петров. – Става дума за гледната точка на собствениците – основателите на сайта, а именно, че потребителите им са тъпи смотаняци. Наскоро попаднах на един разговор с Марк Зукърбърг отпреди няколко години, когато той е бил в “Харвард” (Facebook е създадена като средство за общуване между състудентите в “Харвард” - б.а.). В отговор на поставен въпрос той беше отговорил така: “Ако имате нужда от информация за някого в “Харвард”, обадете ми се – аз ще ви я дам с радост.” Тогава го попитали откъде разполага с всичката тази информaция за всекиго в “Харвард”? А неговият отговор гласеше:

“Те ми я дават.

Имат ми

пълно доверие.

Тъпи смотаняци”

Е, ето тази гледна точка на основателите на Facebook, че потребителите са тъпи смотаняци, е проблемът. Когато точно този тип мислене се изповядва от мениджмънта на компанията, това е крайно ужасяващо.”

Топспециалистът по киберсигурност е на мнение, че потребителите трябва да имат базови познания по това как да се погрижат сами за собствената си сигурност, преди да се хвърлят да сърфират в социалните мрежи. Би било прекрасно, ако социалните сайтове – при регистрацията на всеки потребител го принудят да премине през тест по базови правила на сигурността, казва Петров, макар да е наясно, че социалните мрежи надали някога ще въведат такава “цедка”.

“Ако знаеш какво правиш и можеш да минеш теста по сигурност, тогава следва да получиш акаунт – обяснява той. – Ако пък си в състояние да напишеш неща, които звучат като “няма ме у дома, елате да ме оберете”, то тогава не бива да ти се дава акаунт в социална мрежа”.

Социалният инженеринг вече се преподава и в някои от изявените западни университети като редовна дисциплина.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити При потребителските увеличението е 14,8 % 5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов Ето кои са те
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа Според мъжете всяка жена трябва да отговаря на точно пет изисквания, за да е страхотна не само между чаршафите, а като цяло Коя е най-силната жена в зодиака Да видим класацията на астролозите
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути Ето я рецептата Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa Вижте ги 
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми! Гринч разсмива малки и големи, Арнолд Шварценегер ни показва реалната мъка на средностатистическия родител Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена Съвсем скоро трасетата ще бъдат кръстени на царе, ханове, писатели, реки и планини
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда Семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите колекции в света Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години Въпреки липсата на нов бюджет, минималната заплата става 1077 лв. от януари
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили над 7400 българи Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен Вратата на спасението е Исус, тя е отворена за всички, заяви Светият Отец на благослова Urbi et Orbi