Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Опасност във фейсбук - от пост “Отивам в Лом” бандити откриват адреса и телефона

При тази техника не се изискват никакви компютърни умения, а способност за манипулиране
Ключови думи: фейсбук, измама, инженеринг

Социалният инженеринг е сред най-големите заплахи в интернет. При тази техника не се изискват никакви компютърни умения, а способност за манипулиране. Целта е потребителят сам да даде данни за себе си, без да осъзнае, че това е измама.

Най-издирваният компютърен престъпник Кевин Митник и редица други хакери е ползвал социалния инженеринг още от ерата на първите персонални компютри.

Тази атака не се ползва само срещу отделни потребители, и срещу фирми. Тя се основава на подценяването на опасността от нерегламентиран достъп както от страна на редовите потребители, така и от ръководството на компанията, ако атаката е срещу фирма. Затова за всеки шеф на фирма е важно да разбере, че информационната сигурност вече има критично значение за бизнеса. Не става въпрос само за защитата на един компютър или за поставянето на firewall, който защитава компютърната мрежа. А за всички аспекти на защитата на корпоративните данни, най-вече човешкия фактор.

Хватките на социалния инженеринг се

разгръщат и действат

много сполучливо

в социални мрежи

като Facebook и Twitter.

“Google има най-добрите параметри на сигурността от всички социални медии”, казва Кръстьо Петров, специалист по информационна сигурност. Той обаче подчертава, че тези параметри не са спасение: “Истинските опасности са самите потребители, ако те не знаят как да използват един социален сайт отговорно.”

Най-често жертви на социалния инженеринг са деца. Хакерът се представя за връстник на набелязания малчуган. Сприятелява се с него и иска нещо невинно като паролата за пощата му в Google. С нея обаче лесно може да се добере до потребителското име и паролата за онлайн банкиране на родителите на хлапето.

Макар основната опасност при социалния инженеринг да е свързана с това човек да ни измами, все повече хора стават жертва на приканване от страна на социалните мрежи.

“Във Facebook има много туитове, защото хората ги пускат там автоматично през Twitter. И така един ден жена пусна туит, че отива в Лом. Нейното потребителско име беше съставено от истинските ѝ първо и последно име - разказва Петров. - Направих бързо търсене по нейните имена и “Лом” и моментално намерих още 3 социални мрежи, в които жената е регистрирана, включително и в LinkedIn. Там пък беше публикуван и личният ѝ телефон. Имайки него, разбрах и града и адреса ѝ. За нула време разполагах с пълната информация за нея – и това само благодарение на един туит.”

Facebook е социалната мрежа, където сигурността представлява най-ужасяващата картина, смята специалистът. Аргументът му е нещо, което излезе наяве наскоро, в началото на май т.г.

“Не, не е заради това какви процеси и какви мерки за сигурност прилагат – казва Петров. – Става дума за гледната точка на собствениците – основателите на сайта, а именно, че потребителите им са тъпи смотаняци. Наскоро попаднах на един разговор с Марк Зукърбърг отпреди няколко години, когато той е бил в “Харвард” (Facebook е създадена като средство за общуване между състудентите в “Харвард” - б.а.). В отговор на поставен въпрос той беше отговорил така: “Ако имате нужда от информация за някого в “Харвард”, обадете ми се – аз ще ви я дам с радост.” Тогава го попитали откъде разполага с всичката тази информaция за всекиго в “Харвард”? А неговият отговор гласеше:

“Те ми я дават.

Имат ми

пълно доверие.

Тъпи смотаняци”

Е, ето тази гледна точка на основателите на Facebook, че потребителите са тъпи смотаняци, е проблемът. Когато точно този тип мислене се изповядва от мениджмънта на компанията, това е крайно ужасяващо.”

Топспециалистът по киберсигурност е на мнение, че потребителите трябва да имат базови познания по това как да се погрижат сами за собствената си сигурност, преди да се хвърлят да сърфират в социалните мрежи. Би било прекрасно, ако социалните сайтове – при регистрацията на всеки потребител го принудят да премине през тест по базови правила на сигурността, казва Петров, макар да е наясно, че социалните мрежи надали някога ще въведат такава “цедка”.

“Ако знаеш какво правиш и можеш да минеш теста по сигурност, тогава следва да получиш акаунт – обяснява той. – Ако пък си в състояние да напишеш неща, които звучат като “няма ме у дома, елате да ме оберете”, то тогава не бива да ти се дава акаунт в социална мрежа”.

Социалният инженеринг вече се преподава и в някои от изявените западни университети като редовна дисциплина.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Жестока трагедия! Мъж уби баща си и нападна майка си Убиецът страда от психично заболяване Измама в „Пееш или лъжеш“? Прекръсти се, че не я познава, а са били на една сцена /видео/ Беатрис Халваджиян и Орлин Горанов пяха в Коледно матине 2023 година един след друг
Протести срещу насилието над жени Феминистки тръгват на шествие в София под надслов „Нито една повече“ Най-проблемните деца са от тези 5 зодии Ако имаше състезание за тежък характер, Овенът би заел първо място в него, смятат астролозите
Тормоз в детска градина! Още я удряй, крещи помощник възпитателка Майка на дете със специални образователни потребности разказа, че започнало да се напикава заради лошото отношение към него Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле Рецептата е елементарна, а задължително трябва да присъства на трапезата
Какво време ще донесе новата седмица Прогноза за времето - 25 ноември, понеделник Маскирани ограбиха трудноподвижен дядо, нападнали го докато спи За да спрат да го бият, 71-годишният Светослав дал 1400 лева, които събирал за лечение
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони Вече е започнал и процеса по отстраняването на деструктирали лакови покрития Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол Раненият от хулиганите е служител на търговския център
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско