Майка на дете с Даун от Бургас нарече лотария определянето на процента за инвалидност
Бургазлийката Йоанна Димитрова, която е една от онези майки, посветени изцяло на отглеждането на детето си, защото то е със синдрома на Даун, нарече лотария определянето на процента за инвалидност.
„Трябва да се явяваме на комисия и да доказваме нещо, което е абсолютен факт, няма как да се промени. Да треперим, защото се дават проценти на лотариен принцип буквално между 10 и 100, в зависимост от това в кой град се явяваме на комисия.", казва Йоанна пред камерата на бТВ.
Тони Маринова от Сдружението на родителите на деца със синдром на Даун пък заяви, че от началото на годината са получени повече от 10 сигнала за момчета и момичета, които са получили много нисък процент инвалидност и семействата им са обжалвали решенията.
„В нормалните държави, където има социална грижа за хората, това се случва еднократно при раждането на детето и родителите знаят какво да очакват от държавата. Тъй като в България, за да имаш достъп до социална услуга, трябва да си инвалид и колкото по-цинично звучи, толкова повече „привилегии“ ти ще получиш”, коментира Маринова, чиято 6-годишна дъщеря получава на месец по 13 лева за обучение при специалист. Само за логопед семейството трябва да плати около 300 лева на месец. Същото е положението и с другите деца с увреждания.
Не мога да си позволя да работя, защото децата с Даун боледуват често и просто няма работодател, който да ме държи на работа при тези отсъствия, добавя Йоанна.
В „Тази сутрин” по бТВ пък заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков каза, че при средна и тежка степен на изоставане, групата инвалидност на деца със Синдром на Даун може да се дава и доживотно.
„При това заболяване с генетично увреждане, има 3 степени на изоставане в развитието на тези дечица. До първите 6 месеца никой не може да диагностицира това, защото контактът е различен. Може инвалидността да им бъде давана до живот, но това е въпрос на преценка на специалистите от ТЕЛК. Родителите са прави. Преценката на лекарите е важна от гледна точка на това, че във всеки момент нуждите на децата им се променят”, каза още д-р Шарков.
1
Коментара по темата
1.
aib
18.12.2015 20:48:21
Същото се отнася и за онкоболните в Бургас. Разхождат те за какви ли не документи, вместо при подаване на информация от КОЦ хората да бъдат облекчени. Не стига, че са преминали през операция(обикновенно), химио и лъче...Поведението на лекарите в тази така наречена комисия е меко казано неадекватна. Крайно време е да се вземат адекватни мерки относно работата на тези "специалисти".