Цветанов: Не може да се говори за предсрочен вот, защото сегашното управление няма алтернатива
Не може да се говори за предсрочни избори, защото сегашното управление няма алтернатива. Какво би могъл да направи Радан Кънев, ако отиде на избори? Дали ще може да влезе в парламента? За сигурността на държавата е по-добре да няма вот, защото скоро имаше местни избори и бе даден ясен знак с каква подкрепа е обществото към сегашните политически партии. Това каза в „Здравей, България“ председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Ако се насрочи дата за предсрочни избори, ще има служебно правителство и 3-4 месеца ще бъде блокирана държавата, а 2015-та бе годината на стабилността, заяви той.
„Ако обаче започнат процесите за съзнателно и умишлено дестабилизиране на държавата, не виждам причина да не отидем на предсрочни избори. Радан Кънев вече стартира своята президентска кампания“, изтъкна Цветанов.
Не е ли обаче прекалено малък, за да дестабилизира страната, прекъсна го водещият Виктор Николаев, а депутатът отговори, че вече не знае какво може да се очаква от ДСБ. Ако БСП внесат вот на недоверие за здравната реформа, ДСБ как ще гласуват, попита той и заяви, че
ГЕРБ е с протегната ръка към всички парламентарно представени групи, които подкрепят стабилността на правителството и на държавата.
„Вярвам, че мнозинството е стабилно. От гледна точка на сигурността и стабилността на държавата, по-добре е да няма избори. Аз съм убеден, че Меглена Кунева и Божидар Лукарски са достатъчно отговорни и ще вземат правилното политическо решение, както за държавата, така и за техните политически формации” , заяви заместник-председателят на ГЕРБ.
На въпроса дали е доволен от това, което се случи в редиците на ДСБ и от самоизключването на Радан Кънев от властта, той отговори, че е имало една добра и една лоша новина. „Добрата е, че в парламента се събраха 204 народни представители, които подкрепиха социалните промени. Лошата е, че Кънев, ангажирайки само себе си в началния етап, каза, че напуска и освобождава постовете. Когато се събираха тези 184 подписа за подкрепа на първо четене на законопроекта, от Патриотичния фронт искаха квотата от парламента да не е 6:6, а 6:5. Това е нещо, което впоследствие намери своето изражение в предложението на АБВ. Дискусиите вървяха през цялото това време между всички основни политически формации. Ако не бяхме приели този вариант, нямаше да имаме никакви конституционни промени“, обясни Цветанов ситуацията, която доведе до оставката на Христо Иванов и „отлюспването“ на Кънев от управляващото мнозинство.
Ние трябваше да избираме дали да има конституционни промени въобще или просто да няма, изтъкна депутатът.
„Аз съм влязъл в политиката през 2006 г. ГЕРБ е учредена през декември същата година. Всички промени в Конституцията са дали една гаранция за независимостта на съдебната система, защото съдиите в България имат функционален имунитет. След петата година те стават несменяеми“, добавя бившият министър.
„Като политик и като председател на най-голямата политическа парламентарна формация в българския парламент, никога по никакъв повод няма да използвам инструментариума на държавата, за да дискредитирам определени хора. Затова правим тези законодателни промени“, каза още Цветан Цветанов. Добави Коментар