Експерт: Не пълнете газовите бутилки от бензиностанции
Когато се купува газова бутилка е изключително важно клиентът да е сигурен, че тя е купена и напълнена от оператор, който има лиценз да прави това. Това заяви в интервю за БГНЕС Ангел Ангелов, изпълнителен директор на "Витогаз".
Според него бутилката трябва да е в срок на годност, който е маркиран на самата бутилка и да има термосвиваемо фолио върху самата бутилка, показваща данъчния склад, където е напълнена. Това е гаранция, че бутилката е минала всички прегледи - документални и визуални, че е годна за употреба и е напълнена с точното количество газ и е безопасна за експлоатация. Нещо, което всеки потребител на газови бутилки трябва да знае, да се избягват големите температурни разлики, т.е. не е желателно бутилките да бъдат поставяни до източници на топлина, посъветва той.
Много често хората пренебрегват това къде е напълнена бутилката, посочи Ангелов и уточни, че често пъти това става от незнание, понякога пълнят бутилки на бензиностанции, където по закон не е разрешено това. Те могат да се пълнят само в газопълначните станции или в пунктове за пълнене на бутилки до 5 кг. Това е нещо, което се пренебрегва, но може да доведе до рискове в последствие. Рискът е, че напълнена от бензиностанция, бутилката няма да бъде прегледана дали е в срок на годност, не се прави визуална инспекция дали е годна за употреба - дали игличката и вентилът са наред или няма механични увреждания или корозия.
Освен това в бензиностанциите бутилките се пълнят на обем, а не на килограм и няма как да се установи дали пълненето е стигнало до максималните 80% допустими за напълването на един съд под налягане. Така опасността при по-голяма температурна разлика от изпускане на газ или дори взрив, се увеличава.
За газовите уредби в автомобилите, Ангелов коментира, че също се използват газови бутилки, които са под налягане и важат същите принципи на пълнене, както и при бутилката за домашна употреба. Важно е и тези бутилки да не бъдат препълвани над 80% и да минават технически преглед на определен период от време. Задължително е да се минават тези прегледи и клиентите да се уверят, че прегледът е направен детайлно, а не проформа, защото това е важно за тяхната собствена безопасност. /БГНЕС
8
Коментара по темата
8.
Курти
10.12.2015 17:27:32
И колко лицензирани газонапълнителни пункта за туристически бутилки има в Бургас ? Май само 1 в кв.Победа.А трябва най малко по 2 във всеки комплекс!
7.
до експерт номер 2
29.11.2015 03:06:53
Моля ти се замълчи,явно не знаеш че протовопожарните правила изискват всеки данъчен склад да е открит от 2 страни поне със задължителен навес и като толкова много разбираш я поясни как се извършва проверка на газова бутилка?
6.
експерт №2
29.11.2015 01:21:02
И още нещо да добавя. Никой не може да ме убеди, че се прави някакъв контрол на бутилките, освен проба на винтила с веро, пребоядисване отвреме-навреме и проверка на годината на производство за евентуално бракуване.
5.
експерт №2
29.11.2015 01:16:34
Лицензът и безопастността не винаги вървят ръка за ръка, както в случая. Всъщност да се въведат лицензи за тази дейност си платиха навремето от една верига с форма на мида и не заради безопастност, а заради печалба. А инциденти се случват по-често в т.нар. данъчни складове, отколкото на бензиностанции по простата причина, че пълненето става в затворени помещения, което дава огромни предпоставки за взривове, поради специфичността на газта (в случая пропан-бутан). За да се получи взривоопасна смес трябва да има доста точна пропорция между въздух и газ, която на практика е много трудно да се получи на открито пространство. На практика зареждането на коли е доста по-опасно от това на туристически бутилки, тъй като автомобилните бутилки са вътре в колата и ако има изтичане на газ има и по-голяма вероятност от взрив. Та въпросният експерт да отиде да си изкара първо някой сертификат, за който говори, а после да приказва глупости колкото си ще.
4.
Геле
28.11.2015 22:48:35
В "лицензираната" станция в Комлука съм пълнил 2-3 пъти и няма абсолютно никаква разлика с тази от бензиностанцията освен цената. Нито ти преглеждат бутилката, нито самото пълнене е нещо по-различно и безопасно - бутилката се пълни пред очите на клиента.
3.
ЕКСПЕРТ
28.11.2015 21:00:05
Експерт: Не пълнете газовите бутилки от бензиностанции ПЛАЩАТ МИ РЕДОВНО ЗА ДА ВИ ПЛАША. МНОГО СЪМ ЖАЛЪК НАЛИ.
2.
ььь
28.11.2015 20:19:01
Надценката за туристически бутилки е 30 % от редовната цена на газта - поне така е в Бургас , в станцията срещу Метални конструкции...
1.
кулайо
28.11.2015 20:12:48
Добре, но нормално ли е за тази услуга цената да е 2 и повече пъти по-висока от тази на бензиностанциите.