„Морски бриз“ и „Порос“ ни връщат спомена за маестро Константин Ташев
Творческа среща, посветена на 80-годишнината от рождението на маестро Константин Ташев и неговата прекрасна музика, ще събере тази вечер на една сцена музиканти от Вокален ансамбъл „Морски бриз“ при Народно читалище „Любен Каравелов“ и от Студио за сценични изкуства "Порос" при Военен клуб-Бургас. Концертът, който е със специалното участие на Илонка Чакърова, ще започне в 17:30 часа в зала „Петя Дубарова“ на Морското казино.
Солистите от Вокален ансамбъл „Морски бриз“ ще изпълнят „Песен за Бургас” и „Любовен реквием”, а децата от „Порос” ще поздравят публиката със „Здравей, приятелю чудесен”, съобщиха организаторите.
В творческата среща, посветена на маестро Ташев и музиката му, ще чуем отново хитове като „Морето на моето детство”, „Момчето, което говори с морето”, „Някога по дългия бряг”.
Константин Ташев е роден в Русе на 18.09.1935 г. Син е на композитора на стари градски песни Аспарух Ташев, който е бил и майстор на музикални инструменти, организатор на първия оркестър към радио Стара Загора. 2-3 години след раждането му, семейство Ташеви се премества в Стара Загорa.
До 7 клас Константин учи в Стара Загора, свири на акордеон и съчинява първите свои мелодии и песни. Сам се подготвя за Пловдивското музикално училище. Първи е по успех от приетите. Завършва училището за три години. Тогава пише песни за морето, приятелството и майката. През 1960 г. Ташев завършва теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, а пет години по-късно е назначен за щатен диригент на градския духов оркестър в Бургас. Бил е учител по музика в строителния техникум и старши преподавател в учителския институт, съобщава официалния сайт на композитора konstantin-tashev.info.
През 1971 г. маестрото получава наградата за написване на песни за Бургас. Основател и главен диригент е на Туристическия смесен хор „Странджанска зеленика”. Химн на хора става авторската песен „Моя Странджа, моя зеленика” по текст на бургаския поет Илия Буржев. Лауреат е на Петия национален преглед за драма и театър, за музика към пиесата „Любов необяснима” от Недялко Йорданов. Пиесата получава и първа награда за режисура. Песента „Зведичка” по текст на Елисавета Багряна пък се изпълнява в детски филм по българската национална телевизия.
През 1976 г. Ташев получава орден „Кирил и Методий” II степен за музикално творческа и педагогическа дейност, а през 1977-ма песента му „Морето на моето детство” – по текст на Недялко Йорданов получава първа награда на журито и наградата на публиката на националния конкурс „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”.
През 2002 г. на кръглата годишнина от началото на конкурса „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”, Община Бургас посмъртно награждава композитора със сребърна плакета в релефно изображение на моряшка фланелка, а пет години по-късно го удостоява посмъртно със званието Почетен гражданин на Бургас.
Съпругата му Венета Ташева преди пет година издаде книгата „Момчето което говори с морето - спомени от и за композитора“.
1
Коментара по темата
1.
Жорж Български
26.11.2015 14:19:16
Това е тъжна пародия на комуно-гъзо-близач. За съжаление забраняваха западната музика и рока и само такава кремълска музика за бавно развиващи се пускаше. Депресира ме като гледам какво предателство към композитора и той към себе си за да се покаже на руските убитаци. Какво да се прави. За съжаление има и такива моменти на робството на Бургас. 50 години робство под комунизма и това е може би лицето на музиката на комунизма, някаква бляда имитация на Френска музика от 30те години, полу-европейска. Тъжно. Да си го навре този филм в гъза Недялко, не разрешаваха други артисти и продуценти тогава, този боклук стана известен. Никога повече комунизъм!!!!!!