Фейсбук е като дрога, младежите стават зависими от социалните мрежи
Непрекъснатото общуване в социалните мрежи създава предпоставки за развитие на зависимост, аналогична на наркотичната. Потенциалните жертви са най-младите, които прекарват часове, споделяйки своите преживявания в личните профили. Редица проучвания сочат, че при липсата на достъп до онлайн комуникация, хората се чувстват самотни и разстроени, съобщава БНТ.
Темата бе обсъдена по време на кръгла маса в Пловдив от ученици, младежки организации и психолози от Общинския съвет по наркотични вещества в града.
България е една от лидерите в ЕС по използване на Интернет през мобилни устройства. Обичайна гледка са младежи, свели глава над личния си смартфон или таблет. Това увеличава риска от развиване на зависимост към общуването в социалните мрежи.
„Когато станеш сутрин с телефон в ръка и отиваш на някои места с него, или си лягаш с него, това е зависимост. Когато спираш да контактуваш с човека до теб и използваш телефона за всяко нещо, е опасно“, каза пред камерата на националната телевизия Васил Киризиев от младежки портал „Медия кафе“.
Докато за него социалните мрежи са бизнес, то за хилядите български младежи, това е начин да уплътнят времето си и да създават виртуални познанства. Според психолозите, колкото по-информирани са учениците от потенциалните рискове, толкова по-малко ще са зависимите. Добави Коментар