В Европейския ден на антибиотиците лекари призовават: самолечението вреди!
Антибиотиците лекуват инфекциозни заболявания, причинени от бактерии. Това са около половината от всички заболявания по света.
„Когато антибиотикът действа на микробите, те противодействат и не винаги антибиотикът побеждава. Нормално в човешкия организъм има няколко килограма живи микроорганизми. Действайки върху болестотворните бактерии, антибиотикът убива и нашите микроби и нарушава вътрешната ни екосистема. Бактериите са изработили ензими, с които разграждат антибиотиците и стават устойчиви на тяхното приложение. Това са т. н. резистенти (нечувствителни) щамове“, обясни д-р Стаматова.
Умението да се използват антибиотиците е изкуство в медицинската практика, базиращо се на строги правила. Механизмът, по който се прилагат антибиотиците в МБАЛ Бургас, е следният: всяка година Комисията по вътреболнични инфекции и лекарствена политика издава Програма за антибиотичната политика. Това се налага поради нарастващия брой резистентни щамове. Комисията по антибиотична политика следи за правилната употреба на антибиотиците и разпространението на резистентните микроби. В последните 10 години в МБАЛ Бургас не е установено завишаване на резистентните щамове, поради дисциплинираната им употреба.
По-големият проблем според д-р Стаматова идва от пациентите, които се лекуват сами, или прилагат лекарства, изписани на близки и познати. „Пациентите четат в интернет, купуват си сами антибиотици, пият ги 1-2 дни, няма резултат. Купуват нов, а после са недоволни от своите лекари. Постепенно и неусетно се натрупват все повече и повече ненужно използвани антибиотици, нарастват нечувствителните на антибиотици бактерии и в един момент ще се усетим, че няма да има полезни антибиотици и човечеството няма да може да се справи с елементарни инфекции“, смята д-р Стаматова. В болниците често попадат пациенти, на които поради самолечение вече не действат много от познатите антибиотици.
Тя призовава пациенти и лекари да бъдат взискателни един към друг, а антибиотиците да се прилагат само след задължително микробиологично изследване и изписани от лекуващ лекар. Пациентите трябва да изискват това от своите лекари, е и призивът на Световната здравна организация в Европейския ден на антибиотиците.
4
Коментара по темата
4.
press
19.11.2015 12:39:53
До 2050 година в света ще има 10 милиона души, умрели от липсата на антибиотично лечение заради неправилната употреба на антибиотиците. Тази бройка ще бъде повече от хората, отишли си, защото страдат от рак. Това е изследване, направено по поръчка на британския премиер, обясни в студиото на Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология. "Инфекции без антибиотици не могат да се лекуват. Но с неправилна и прекомерна употреба на антибиотици те стават неефективни", каза той.
3.
Д-р Гугъл
19.11.2015 12:39:07
Идеята на призива е, че всеки, който реши да се лекува чрез мен, да иде първо да си направи микробиологично изследване, което да покаже дали има резистентност към антибиотиците. И после да си го назначи. Но всеки, който продължи да се лекува чрез мен, ще го застигне естествения подбор - така простият народ ще стане по-малко, а умният, който чете и слуша по-умните от него - повече.
2.
Антипациентка
18.11.2015 18:55:23
Каква е идеята на призива?! - Ходете при доктора , за да ви изпише колкото може по - скъпи антибиотици ,че да вземе колкото може по- тлъста комисионна от фармацевтичните фирми . Предпочитам да се лекувам при доктор Гугъл отколкото при некадърните бургаски "лекари".
1.
_nib_
18.11.2015 11:41:16
Тва лекарите уж интелигентни хора пък глей кви простовати призиви отправят.Все едно аз слагам антибиотици в пилешкото и всяко месо.Утре ще вземат да призоват да не прекаляваме с ГМО--то.Производителите го гъкат на всякъде.Самолечението вече с антибиотици сигурен съм е един нищожен процент от цалата вина за резистентността на вирусите.