Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лъжат ни, че зимните гуми са задължителни

Снимката е илюстративна
Ключови думи:
Зимните гуми са на път да станат задължителни, ако парламентът приеме окончателно текста в Закона за движение по пътищата, вече минал през транспортната комисия. Към момента това не е факт, въпреки че вече катаджии искат рушвет заради каране с летни гуми, пише „Труд”.
В Закона за движение по пътищата няма задължително изискване, нито глоба за каране с летни гуми през зимата. Необходимо е само дълбочината на протектора да е над 1,6 мм и гумата да няма разкъсвания. Ако са допуснати тези нарушения, наказанието е 50 лв., което катаджията може да наложи и с фиш.

Смяната на летни със зимни гуми не е свързана с точна дата като 1, 7 или 10 ноември, а с падането на температурите до около 7 градуса. По-ранни дати трябва да изберат само онези, които пътуват рано сутрин през планински проходи или по поречията на реките, където има мъгли и заледявания.

През миналата 2014 г. например на 25 октомври в Габровско паднаха 30 см сняг, помнят водачите, минавали тогава през Шипка. А сега тече втора седмица на ноември и имаме температури до 20 градуса.

Зимните гуми се познават по означението М+S (Mud and Snow - кал и сняг). За производството им се използва повече каучук, който запазва еластичността си при ниски температури. В състава на материала за истински зимни (а не всесезонни) се добавя т.нар. силика - хидратиран силикатен оксид, който осигурява контакта на гумата с мокра настилка.

Зимните гуми са с по-едри шарки (ламели), между които са оформени дълбоки канали, които задържат и отвеждат встрани водата или кишата и се вкопават в снега. Не е добре със зимни гуми да се кара през лятото, защото при температура над 7 градуса те се износват и губят качествата си, могат да увеличат спирачния път и да повишат и разхода на гориво.

Цената на зимна гума за среден клас автомобил от реномиран производител е около 150 лв., а по-масови се предлагат дори и по 70-80 лв. В България масово се кара с две зимни, сложени отпред, ако автомобилът е с предно предаване. Отзад се слагат две летни, две всесезонни или две рециклирани.

От една страна, това е опасно на пътя заради риска от поднасяне на задницата, а от друга - губи се над 70% от стабилността и оптималния спирачен път, които могат да осигуряват зимните гуми, ако са четири.

Сервизите за гуми се надпреварват да предлагат атрактивни цени. Офертите започват от 6-6,50 лв. за 14-цолови гуми на коли от среден клас и стигат до 10-15 лв. Допълнително шофьорът трябва да плати от 3 до 4 лв. за смяна на вентил и още толкова за машинно почистване на стоманени джанти от ръжда. Цените за джипове и микробуси са по-високи. Често смяната е обвързана с покупка на гуми в големите търговски вериги, в които се предлага отстъпка от 10 до 30 % от цените за смяна.

Предлага се също смяната да стане пред дома ви с мобилна гумаджийница - микробус, оборудван с техника, който пристига на място. Посещението в рамките на София е от 20 до 30 лв.

Зимните гуми стават задължителни за моторните превозни средства от 1 ноември до 1 април. Шофьор, който бъде заловен да кара с летни гуми, ще получава глоба от 50 до 200 лв., а книжката му ще бъде отнета за срок от 1 до 6 месеца. При повторно нарушение санкцията стига до 300 лв., а без свидетелство се остава до 1 година.

Тези промени в Закона за движение по пътищата бяха приети на 29 октомври на първо четене от парламентарната комисия по транспорт, оглавявана от Гроздан Караджов от РБ. От 11 гласували от всички партии 10 са “за” и само един се е въздържал.

Нито един от тях не се е поинтересувал и не е прочел някъде какво точно гласува. Така единодушно бе прието България да стане четвъртата страна в Европа, в която зимните гуми са задължителни след Финландия, Норвегия и Швеция.

Освен различните климатични условия на Балканския и Скандинавския полуостров, нашите депутати дори не знаят датите за съответната страна. Проверка на “Труд” показа, че за Финландия и Швеция задължението е от 1 декември до 1 март, а за Норвегия - от 15 ноември до 15 март.

В Транспортната комисия не ги интересува и кое колко струва. Ако текстът мине, първите, останали без книжки, трябва да са шофьорите на служебни коли в полицията, армията, в общини, болници.
3
Коментара по темата
3.
гумата
10.11.2015 14:21:49
Баси тъпотията....ако си бацна едно щемпелче ну гумите M+S тъпите ченгета ще разберат ли шашмата?
Явно това е лобистки закон и може да бъде атакуван в съда.Значи по същата логика трябва да бъде задължително и през лятото да си с летни гуми.Тоя който го предлага този закон искам да го гръмна с гранатомета на Алексей Петров.
2.
Млекото и Руснака
10.11.2015 09:44:02
Оня ден на гости не беше едно приятелче дето с ортака си са едни от най-големите вносители на гуми от Китай. Та накратко след като се нашмърка с бело и се насмука с джони блю се изтърва че са цакали 7-цифрена сума за да се предложи тоя закон и са обещали 8-цифрена в евра ако пък се приеме. По принцип нямаше да казваме тва на никой а да го изнудваме после със записа от камерите в къщи ама кат ва гледаме кви шматки сте си викаме да ви цъкнем пак лампите без пари !
1.
ПешоКаучука
09.11.2015 23:14:37
Гумата се сменя когато температурата е под или над 7 градуса. Съответно под седем зимна над лятна!!! Това го препоръчват повечето от производителите. И също така полезното действие на грайферите е 3мм не както в Закона е описано 1.6мм.
  Добави Коментар
Любим артист остана завинаги на 39 Участваше в легендарни сериали  Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Разкрита е престъпна схема за незаконен добив на подземни богатства за милиони
Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ В рамките на инвестицията е предвиден ремонт и модернизиране на сградния фонд, осигуряване на медицинска апаратура и оборудване на психиатричните здравни заведения в страната Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово Мъжът с английски паспорт изпил 16 бири
Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен Той бе критикуван и заради сравнението с успешни артисти като Папи Ханс и групата „Молец“. Според някои слушатели, опитът му да се впише в този стил на музика не е бил особено успешен Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост
Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност
Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева Българските граждани вече разбират какво е довело страната до това положение, но добави, че оттук нататък е по-важно да се съсредоточим върху изхода от кризата, подчерта зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Ето защо Тръмп иска Гренландия Анализ прави проф. Владимир Чуков
Ето защо никога не пие Мога честно да кажа, че никога не съм пил бира през живота си, твърди Тръмп Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко Той беше категоричен, че ИТН са против увеличаване на данъци