Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изследването за грипен вирус позволява на лекарите избор на селективна противовирусна терапия

Ключови думи: противогрипна ваксина, медицинска лаборатория лина


Респираторните инфекции са разпространени както сред възрастните, така и сред децата. По- голяма част от тях имат вирусна етиология, а бактериите участват най-често като вторични причинители. Обединението на вируси от различни семейства е условно и изкуствено. Основава се на общите им болестотворни свойства, размножават се в цилиндричния епител на лигавицата на горните, а понякога и на долните дихателни пътища /носа, гърлото, устата, трахеята, бронхите/, общ механизъм на предаване на инфекцията /въздушно- капков път/ и често имат сходна клинична картина на заболяването. Такива причинители са грипните вируси, парагрипните вируси, респираторно синцитиалния вирус (RSV , коронавируси, аденовируси, риновируси, реовируси.
Грипните епидемии настъпват типично през зимните месеци. Специалистите съобщават, че тази година грипната вълна се очаква през месец януари. Сега се намираме в предепидемичен период. По време на грипните епидемии участието на грипните вируси достига до 70%, а в междуепидимичното време най-разпространени са грипните, парагрипните вируси и аденовирусите – около 50% от всички вируси на ОРЗ.
Грипното заболяване започва класически с внезапно начало на висока температура, втрисане, главоболие, миалгии и суха кашлица. Инфекцията след заразяване може да протече от общо леко неразположение до тежко животоопасно състояние. Това зависи от вирулентността на вирусния причинител, от неговото количество, от възрастта и имунното състояние на пациента. По-тежко е протичането на грипа и ОРЗ  при децата и възрастните, страдащи от други съпътстващи заболявания. На пациентите със съмнение за грип може да се помогне с противовирусен препарат, особено ако е приложен през първите 48 часа от началото на заболяването.
Бързото разграничаване на грип А от грип В позволява на лекарите избор на селективна противовирусна терапия. Изключително важно е да се определи грипния причинител на симптоматичното заболяване в отделно социално заведение или общност - затворени колективи с други основни и водещи хронични заболявания така, че да може да се вземат подходящи превантивни мерки.
Диагностиката на грипните вируси и ОРЗ става чрез широк набор от вирусологични и серологични методи. В първите дни на заболяването (до 3-5 ден) се взема секрет от носа или носоглътката за изолиране на вирусния причинител. Изолирането на вируса е най- сигурният начин за доказване на причинителя на заболяването. През последните години за доказване на антигените на грипните вируси и на някои вируси на ОРЗ се прилагат бързи методи. Такъв е Хроматографски имунен анализ /изследване за грипен вирус/ за пряко и качествено откриване на вирусни антигени на грип А и грип В от носен секрет и/или назофарингеален смив на съмнително болни пациенти, който се използва в медицинска лаборатория  "Лина". Тестът диференцира вирусните антигени на грип А от вирусните антигени на грип В. След този период могат да се приложат серологични методи за откриване на специфичните серумни антитела, като техният пик е 10-14-ия ден от началото на инфекцията. Серумните антитела са от различни класове - хемаглутинини, имуноглобулини и други. Така от една серумна проба може да се докажат едновременно ранните IgG антитела и късните IgG антитела. Поради голямата циркулация на вирусите на ОРЗ и краткотрайният имунитет (от 3- 6 мес. до 1-2 год.), препоръчително е серологичната диагноза да се поставя с две серумни проби: 1-та се взема в началото на заболяването /до 7-я ден/, а втората след 15-20 дни. Така динамиката само на IgG антителата понякога е достатъчно за диагнозата.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Напрежение на ГКПП Рудозем-Ксанти, жители от Рудозем излязоха на протест Въпреки факта, че България се присъедини към Шенгенската зона на 1 януари 2025 г., пропускателният пункт остава затворен от гръцка страна, тъй като предстои окончателно официално разрешение Известен певец издъхна след концерт Изпълнителят припаднал на сцената, лекарите не успели да го спасят
Какъв късмет - час преди финала с Джокович Меншик попълнил формуляр за отказване Той обаче не успял да го даде на съдията, който отишъл да хапне за обяд Какви боклуци дават на децата ни в училищата и детските градини Има абсурдно изготвени менюта, абсолютно несъобразени с нуждите на децата, казва специалист
Държавата наднича в портфейла ти: 180 домакинства в Бургас под лупа Избрани са на случаен принцип До 10 години изкуственият интелект ще замени лекарите и учителите, убеден е Бил Гейтс Гейтс сподели визията си за бъдещето на ИИ и човечеството във "Вечерното шоу на Джими Фалън", заявявайки, че скоро хората няма да са необходими „за повечето неща“
Поискаха отстраняването му от Капките Тоя се държи толкова непрофесионално и просташки, гневни са фенове на предаването Наказание в детска градина: Дете да чисти тоалетна с голи ръце Случаят е от Пловдив и се проверява
САЩ поискаха от Европа да забрани програмите за многообразие Френски компании са получили писма, с които ги призовават да спрат да назначават по пол, раса или религия Петна от мазут в морето край Варна в дигна на крак институциите От Областната администрация заявиха, че се очаква да се извърши проверка и кой е отговорен
С 30% са се увеличили пенсиите за инвалидност за година Това сочат данните на НОИ Учителка в детска градина накара дете да чисти тоалетна с голи ръце? Какво се случва в Пловдив?