Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Основни изследвания за ранно откриване на сърдечно-съдови заболявания на половин цена в „ЛИНА”

Препоръчително е пациентите да идват за изследвания сутрин, на гладно и да са в сравнително стабилно здравословно състояние
Ключови думи: медицинска лаборатория Лина, Бургас, изследване, сърдечно-съдови заболявания
„Този вид заболявания  са сред водещите причини за смъртността в световен мащаб. Проблемът е особено актуален и в България, където по официални данни на всеки трима души, двама умират от миокарден инфаркт, мозъчен инсулт или сърдечна недостатъчност”, обяснява д-р Пламена Хараланова от МДЛ „ЛИНА”.

Поради тази причина от лабораторията предлагат на своите пациенти диагностичен пакет, насочен към ранна диагностика и оценка на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания (ССЗ). Той  включва: липиден профил, високочувствителен С-реактивен протеин, хомоцистеин и кръвна захар. Изследванията  се извършват на преференциална  цена от 36 лева вместо стандартните 70,50 лева във всички филиали на „ЛИНА” през месеците ноември и декември. Таксата за манипулация е 2 лева. 
„Препоръчително е пациентите да идват за изследвания  сутрин, на гладно. Те трябва да са в сравнително стабилно здравословно състояние и да не са прекарали скоро остра инфекция, инфаркт или инсулт”, допълва специалистът по клинична лаборатория д-р Хараланова.

Изследванията могат да бъдат извършени във всяка от лабораториите на „ЛИНА” в градовете: Бургас, Поморие, Несебър, Созопол, Карнобат, Сунгурларе,  Айтос, Руен, Царево и Средец. Пациентите могат да получат повече информация на националния консултантски телефон  0700 10447 или на уеб сайта на лабораторията:  www.lina-bg.com

От „ЛИНА” обръщат внимание, че основна причина за възникване на сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) е  атеросклерозата. Тя представлява отлагане на мастни образувания (атеросклеротични плаки) в стените на кръвоносните съдове. Това води до  тяхното стесняване и  последващи усложнения като исхемична болест на сърцето, остър миокарден инфаркт, исхемичен мозъчен инсулт и др.

Сред рисковите фактори за атеросклерозата  са:  високо кръвно налягане, диабет, наднормено тегло, висок холестерол, тютюнопушене, обездвижване,  както и фамилна обремененост и стрес. Обикновено тя  протича с дълъг латентен период, през който пациентите нямат почти никакви оплаквания. Затова периодичните  изследвания са ключови при ранното откриване на сърдечно-съдовите заболявания. На първо място  е липидният профил, който  включва: общ холестерол, HDL, LDL, VLDL, триглицериди. Той дава важна информация за нивата на „добрия” и „лошия” холестерол в кръвта. Хомоцистеинът е сярoсъдържаща аминокиселина, която се явява продукт от метаболизма на аминокиселините метионин и цистеин. Излишъкът  на хомоцистеин в кръвта се свързва с образуване на кръвни съсиреци. Затова високите му нива също се считат  за рисков фактор за развитието на атеросклероза. С-реактивният протеин  (CRP hs) е острофазов белтък, чието продължително повишение на  концентрациите му  в кръвта се счита  за насочващи към възпалителен процес в стените на кръвоносните съдовете.

Измерването на тези концентрации става с високочувствителен аналитичен метод и отразява активността на възпалителния процес във вътрешните слоеве на кръвоносните съдове. При пациенти с исхемична болест на сърцето, повишения CRP hs се явява лош признак и свидетелства за висок риск от повторен инфаркт, инсулт, рестеноза при ангиопластика и други  усложнения. Изследването на нивата на CRP hs  в съвкупност с останалите показатели помага за оценката на риска от възникване на ССЗ у относително здрави хора, а също така и за прогнозата на протичането на заболяванията у кардиологично болни пациенти. Кръвната захар се е превърнала в стандартно изследване, което е особено важно за пациентите с диабет - едно от заболяванията, които води до проблеми със сърцето.
„Целта на кампаниите, които провеждаме всеки месец, е да насърчим пациентите да си правят  профилактични изследвания. Те са важни, защото много от усложненията при повечето заболявания могат да бъдат предотвратени при навременно диагностициране”, обясняват от лаборатория „ЛИНА”.
 
Напрежение на ГКПП Рудозем-Ксанти, жители от Рудозем излязоха на протест Въпреки факта, че България се присъедини към Шенгенската зона на 1 януари 2025 г., пропускателният пункт остава затворен от гръцка страна, тъй като предстои окончателно официално разрешение Известен певец издъхна след концерт Изпълнителят припаднал на сцената, лекарите не успели да го спасят
Какъв късмет - час преди финала с Джокович Меншик попълнил формуляр за отказване Той обаче не успял да го даде на съдията, който отишъл да хапне за обяд Какви боклуци дават на децата ни в училищата и детските градини Има абсурдно изготвени менюта, абсолютно несъобразени с нуждите на децата, казва специалист
Държавата наднича в портфейла ти: 180 домакинства в Бургас под лупа Избрани са на случаен принцип До 10 години изкуственият интелект ще замени лекарите и учителите, убеден е Бил Гейтс Гейтс сподели визията си за бъдещето на ИИ и човечеството във "Вечерното шоу на Джими Фалън", заявявайки, че скоро хората няма да са необходими „за повечето неща“
Поискаха отстраняването му от Капките Тоя се държи толкова непрофесионално и просташки, гневни са фенове на предаването Наказание в детска градина: Дете да чисти тоалетна с голи ръце Случаят е от Пловдив и се проверява
САЩ поискаха от Европа да забрани програмите за многообразие Френски компании са получили писма, с които ги призовават да спрат да назначават по пол, раса или религия Петна от мазут в морето край Варна в дигна на крак институциите От Областната администрация заявиха, че се очаква да се извърши проверка и кой е отговорен
С 30% са се увеличили пенсиите за инвалидност за година Това сочат данните на НОИ Учителка в детска градина накара дете да чисти тоалетна с голи ръце? Какво се случва в Пловдив?