МБАЛ Дева Мария с модерен апарат за изследване на слуха на новородени
Всички лекари и медицински сестри в Неонатологичното отделение са обучени за работа с него. Прегледани са вече първите седем деца. Замерен е процентът им на чуваемост, нормален за този период след тяхното раждане.
Вече е открит и първият проблемен случай. Едно от децата е със съмнение за намаление или липса на слуха двустранно. Слухът на това дете подлежи на проследяване, до момента на пребиваването му в отделението. Преди да напусне болницата изследването ще бъде направено втори път. Ако и тогава покаже отново тези ниските стойности на чуваемост от първото изследване ще бъде насочено към специалист уши нос и гърло за уточняване на неговия слухов статус.
За апаратът и ползите от изследването с него, разговаряхме с д-р Мария Търнева – началник на Неонатологично отделение в Болница „Дева Мария“.
„Апаратът е много прецизен и няма никакво лошо влияние върху децата. Работим с индивидуални наконечници, които са пригодени за ушенцето на новороденото бебе. Изследването протича в рамките на 2-3 минути.
Апаратът измерва стойностите на слуха по скала, по която ние се ориентираме. Поради това, че голяма част от хората не са чували до сега затова изследване, те не са запознати с него и липсата на информация ги прави предпазливи и незнаещи, даже една майка отказа. Апаратът е изключително щадящ и нищо, което може да навреди на детето. Именно, заради това ние избрахме точно този апарат, с който работим.
Това изследване е много полезно за детето, защото понякога се случва така, че когато детето стане на една година, даже и повече, тогава родителите осъзнават, че то не чува. А едно нечуващо дете не може и да проговори. По-фрапиращи са случаите, когато още по-късно се осъзнава, че детето не чува. Родителите вече очакват детето да проговори, но това не се случва и едва тогава те разбират. Което е страшно.
Ако установим с апаратът, че детето не чува или е нисък процента му на чуваемост, това дете в рамките на една година трябва да се проследява. Проследявайки се, с апаратът се преценява дали след това трябва да се насочи към специализирани центрове, където може своевмременно да му бъде имплантиран специален кохлярен апарат, което се прави основно в София. Този апарат се имплантира във вътрешното ухо и по този начин децата имат известна степен чуваемост, не е на сто процента, но е добра възможност да се развиват по-пълноценно, да могат да се научат да говорят.“
1
Коментара по темата
1.
ПРЕПАТИЛИ
23.10.2015 19:16:45
Тази манипулация е голяма придобивка за Бургас. Ние пострадахме, поради липсата й в болниците в България.Много късно открихме силно намаления слух–чак когато детето не проговаряше.Наивно мислехме, че като реагира на пляскане с ръце, всичко е наред.Нямаше забавяне в развитието, то намираше начин да общува с околните.При най-малко съмнение за увреден слух, реагирайте, не си мислете,че някои деца проговарят по- късно. Мерете слуха и вземайте мерки! С речево-слухови рехабилитатори и с много усилия децата проговарят, дори учат в масовото училище.