Бащата на шоковата терапия на лекция у нас: Бедността е заради диктаторите и популистите
Ключови думи:
Лешек Балцерович
Бедността на държавите се дължи на лошите режими и на диктаторите. Това каза легендарният икономист проф. Лешек Балцерович по време на публична лекция в „Гранд-хотел София” в столицата днес. Той говори на тема „Проблеми пред икономическия растеж в Европа”.
Балцерович обаче се насочи към проблемите и в други части на света. Той даде пример със зараждането на арабски социализъм днес, което не било добре за икономиките в Близкия изток. По същия начин Венецуела, която е основен източник на петрол за света, страдала от дефицит на горива, което било показателно за действието на диктаторските и полулистки режими.
Ако имате проблем, не очаквайте държавата да ви реши кризата, отсече пред пълната зала проф. Балцерович, който е наричан и баща на т. нар. шокова терапия, считана за основната причина Полша да успее да реализира силна пазарна икономика след падането на комунистическия режим през 1989 г.
Въпрос на лектора зададе икономистът Владимир Каролев, който сега е съветник на икономическия министър Божидар Лукарски. Каролев попита Балцерович – какво му е мнението за плоския данък.
Полският професор отговори, че съжалява, че не го е препоръчал като мярка още през 1991 г., тъй като въвеждането му (вероятно в Полша – б.а.) закъсняло твърде много.
Прогресивният данък бил много лош икономически стимул.
Лешек Балцерович заяви по отношение на данъчната политика, че по принцип данък общ доход следва да не се вдига. Той обаче препоръча данъкът върху имотите да е по-голям, в Полша например той бил нисък, а това било в полза на богатите.
По отношение на Европейския съюз създаването на политически съюз по американски модел, както искат някои, е невъзможно, смята още икономистът. От икономически аспект той даде пример, че ако примерно в САЩ щатът Калифорния фалира, имало клауза федералният център Вашингтон да не помага. Това важало и за Австралия и Швейцария.
Балцерович направи паралел с Еврозоната, която на практика тръгна да спасява Гърция.
Полският икономист разкритикува печатането на пари от Европейската централна банка, което било инспирирано от мерките с печатането на долари от Федералния резерв в САЩ. Това не може да спаси Еврозоната в дългосрочен план, заяви Лешек Балцерович.
Според него България се справя с икономическата криза сравнително доста добре спрямо останалите държави в Европейския съюз.
Балцерович е категоричен, че Брюксел не може да замести националните правителства по отношение на мерките за справяне с кризата.
Икономистът посочи като лош пример Аржентина. Там започнали реформи, но кризата се задълбочила много около 2000 г. Хората след това избрали силно популистки правителства, тъй като смятали, че проблемите идват от реформите. Проблемът обаче, според Балцерович, бил, че реформите не били довършени. Затова и сега Аржентина била в много тежко състояние.
От друга страна комунистически Китай започнал да се развива едва след като предприел мерки да стане капиталистическа държава. Добави Коментар