Ветото на президента за поправката „Бакалов” мина в парламентарна комисия заради отсъствието на БСП и „Атака”
Ключови думи:
Военно разузнаване, Йордан Бакалов
Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност на практика подкрепи ветото на президента в Закона за военното разузнаване. Припомняме, че текстовете, които Росен Плевнелиев оспорва, касаят частта за това кой може да заема поста началник на служба „Военна информация”.
Парламентът прие това да може да е само висш военен след предложение на БСП, което ГЕРБ подкрепи в последния момент. То бе наречено поправката „Бакалов” заради настоящия началник на службата Йордан Бакалов, който е цивилен и няма да може да заема поста. Президентът обаче настоява, че длъжността може да се заема от цивилен, който има опит и като член на парламентарни комисии, какъвто е случаят с Бакалов.
Днес в парламентарната „Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения” имаше дебат, в който най-дейни бяха Атанас Атанасов (РБ) и Методи Андреев (ГЕРБ), които подкрепиха президента, и Михо Михов (АБВ) и Камен Костадинов (ДПС), които подкрепиха закона така, както е приет.
При гласуването 6 от депутатите бяха „за” вече приетия закон, 3-ма бяха „против” и други 3-ма - „въздържал се”. Това означава, че на ниво комисия законопроектът е отхвърлен, т.е. ветото на президента е одобрено и законът следва да бъде променен.
Казусът обаче предстои да се реши окончателно в пленарна зала. Там законопроектът трябва да събере поне 121 депутатски гласа „за”, за да бъде преодоляно президентското вето.
В комисията „против” и „въздържал се” бяха само ГЕРБ и РБ. На гласуването отсъстваха обаче депутатите от БСП и „Атака”, които щяха да подкрепят законопроекта и ветото на президента щеше да бъде отхвърлено. Това показва, че в пленарна зала „за” на трето четене може да бъдат повече от 121 депутати и така ветото на държавния глава ще бъде отхвърлено. Добави Коментар