Продължава да е актуален проблемът за контрола на медицинската помощ и „източването” на НЗОК
Ключови думи:
пръстов отпечатък, болница, медицински преглед, Българска Асоциация за Закрила на Пациентите, Пламен Таушанов
Българската Асоциация за Закрила на Пациентите, принципно, подкрепя предложението на министър Москов за въвеждането на персонален пръстов идентификатор. Това, което е предложил министъра - т.н „пръстов отпечатък” е биометричен четец на пръста или персонален пръстов идентификатор, които генерира цифров код.
Твърди се, че е
част от така наречената единна информационна система на НЗОК.
Чекирането с лични карти беше само за болниците, като сега, идеята е да има идентификация и в доболничната помощ, в стоматологичната помощ, както и в аптеките.
Не стана ясно обаче дали закупуването на устройства за 20 лв., които ще генерират цифров код, ще могат да фиксират дата и час на събитието? Трябва да се изключи възможността това фиксирано събитие да се използва и повтаря многократно.
Въведения контрол с лични карти при постъпване и изписване от болниците не доведе до очаквания резултат – хоспитализациите не намаляват.
Но ние считаме, че не се използваха докрай възможностите за идентификация с лична карта. Закупуването на четящото устройство от лечебните заведения „позволи” компрометирането на този контрол – показаха се примери на чекиране с ксерокопия на лични карти. Поради това, че болниците – нарочно или случайно, не купиха качествени четци, се опорочи системата.
Когато новата система - персонален пръстов идентификатор бъде готова, четците на личните карти ще отпаднат – така чекирането с ксерокопия няма да е възможно.
Според нас следва допълнително да се извършат и още няколко действия от НЗОК:
Първото е да се въведе изпращането на sms на всеки пациент, на които е заплатен преглед, диагностика или лечение, който sms да съдържа датата и сумата на събитието.
Досега даването на код за достъп на здравно осигурените лица за справки до пациентския запис в НЗОК, не доведе до очаквания резултат – да се подобри контрола на медицинската помощ чрез пациента.
Много малко пациенти – само няколко хиляди, са направили справка в т.н „електронно досие” и са сигнализирали в НЗОК дали има извършени нарушения.
Второто, което може да се свърши веднага, и ние сме предложили още преди две години на Надзорния Съвет на НЗОК, е пациентът да се подписва накрая в история на заболяването при дехоспитализация (сега само се вписва, че си е взел епикризата, която най-често не му се дава в деня на изписването). Пациентът да провери и да изрази съгласие на място в лечебното заведение, дали са извършени реално описаните в информираното съгласие диагностични и лечебни процедури, изследвания и проведено лечение.
Трето - да не се приемат и заплащат извършени амбулаторни прегледи без подпис на пациента.
Много пациенти ни се оплакаха, че са констатирани нарушения като отчетени амбулаторни прегледи от специалисти и то десетки - на едно и също лице, които прегледи изобщо не са били извършвани и нямат подпис на амбулаторния лист на пациента. НЗОК обаче ги е признала и платила.
По-голямото зло обаче е, че на пациента му е „лепната” несъществуваща диагноза – хипертония, епилепсия, шизофрения и други.
Когато потърпевшият сигнализира в НЗОК, че има нарушение, то НЗОК не признава и „не открива” такова нарушение.
Пациентът сезира и Изпълнителна Агенция по Медицински Одит с цел да се отмени фалшивата „диагноза”, защото това пречи да си направи застраховка живот или да получи обезщетение за причинено увреждане. Медицински одит също „не може” да отмени фалшивите диагноза, защото можело да се извършват проверки „само до една година назад”.
Не се докладват извършени ненужни операции.
Считаме, че ако новата система с персоналния пръстов идентификатор реши и тази групи въпроси, ще бъде по-добре за всички нас – пациенти, лекари, финансиращи фондове.
Важното е, че идеята за цифрово генерирания код ще докаже дали реално се е случило дадено събитие – преглед, лечение, закупуване на лекарства.
Целта на тази система е пациентът да бъде активен участник в процеса на лечение и контрол и да не се извършват фалшификации за неизвършено лечение.
Б.р. Адвокат Пламен Таушанов е председател на БАЗП
1
Коментара по темата
1.
Х
12.10.2015 13:14:05
1. Защо не е достатъчно да се чекират личните карти, а сега искат и пръстови отпечатъци да правят?
Защото могат да се чекират и копия на личните кари, което и се прави!!!
2. Какво значение има как ще се контролират гражданите, като от юни или юли е приет закон, с който се отменят всякакви санкции за болниците, които източват касата?!!! Проверете! Санкции за констатираните нарушения...няма!!
Защото могат да се чекират и копия на личните кари, което и се прави!!!
2. Какво значение има как ще се контролират гражданите, като от юни или юли е приет закон, с който се отменят всякакви санкции за болниците, които източват касата?!!! Проверете! Санкции за констатираните нарушения...няма!!